Δεν έφθανε στην Πόρτο η νίκη 0-1 με την γκολάρα του Μεντί και η Τσέλσι πήρε την πρόκριση

Κράταγε το καλύτερο για το… τέλος! Ήταν το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων στο Τσέλσι-Πόρτο, όταν ο Μεχντί Ταρεμί έπιασε ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι και άφησε «άγαλμα» τον Εντουάρντ Μεντί, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας του για το 1-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Σκορ που δεν έφτανε για την Πόρτο, ώστε να προκριθεί αφού είχε ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι από την Τσέλσι. Το παιχνίδι έγινε στην Ισπανία και όχι στην Αγγλία, λόγω του κορωνοϊού και των περιορισμών που ισχύουν στην Μεγάλη Βρετανία.

Η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε στο 9ο λεπτό με τον Μάουντ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Εμπεμπά και έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η Πόρτο απάντησε στην ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Κορόνα. Ο μεσοεπιθετικός των Δράκων σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 33’ ο Κορόνα βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες κολλημένες στο 0-0. Στο 55’ ο Πούλισικ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Τσέλσι έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά ο Εμπεμπά απέκρουσε την προβολή του Μάουντ. Στο 67’ ο Μεντί είπε «όχι» στον Ταρεμί, που προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά. Τα λεπτά κυλούσαν και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί με το σκορ στο 0-0. Ο Ταρεμί όμως είχε διαφορετική άποψη. Ο επιθετικός της Πόρτο στο 90+4’ με ωραίο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεντί και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η Πόρτο πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό γκολ του Ταρεμί, αλλά στο τέλος αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Λονδρέζοι, που πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Μάουντ (87’ Ζιγές), Χάβερτς (90+2’ Ζιρού), Πούλισικ

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά (75’ Νανού), Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Γκρούιτς (63’ Ταρεμί), Σέρτζιο Ολιβέιρα (84’ Βιέιρα), Οτάβιο, Ουρίμπε, Μαρεγκά (75’ Εβανίλσον), Κορόνα (75’ Ντίαθ)