Δεύτερο σοκ για την Δανία μετά τον Έρικσον. Χάσανε από το «χωριό» της Φινλανδίας

Σαν ερασιτέχνες την πάτησαν οι Δανοί στο Πάρκεν.

Αντί να ζητήσουν αναβολή του αγώνα (μετά το τραγικό περιστατικό με τον Κρίστιαν Έρικσεν που κατέρρευσε στην διάρκεια του αγώνα και βίωσαν δραματικές στιγμές) με την Φινλανδία δε΄χτηκαν να συνεχιστεί.

Κι ενώ πριν από την διακοπή έδειχναν ότι είχαν μεγάλη διαφορά σαν ομάδα από τον αντίπαλό τους, τελικά…έχασαν από την Φινλανδία.

Λογικό…

Μετά από τέτοιο σοκ το πράγμα μπερδεύτηκε πολύ.

Ουσιαστικά, έγινε ένα άλλο ματς καθώς παίχτηκαν τέσσερα λεπτά από το πρώτο μέρος (τόσα χρειάζονταν για να ολοκληρωθεί το 45λεπτο) και το δεύτερο ημίχρονο μετά την διαβεβαίωση για τη σταθεροποίηση της υγείας του 29χρονου Δανού- και το παιχνίδι συνεχίστηκε ύστερα από μία ώρα και πενήντα λεπτά.

«Χρυσός» για τους Φινλανδούς ο Πονγιάπαλο στο 60′ με το γκολ (0-1) που πέτυχε, όμως ο τερματοφύλακας Χραντέτσκι ήταν ο κορυφαίος  της ομάδας του, καθώς έπιασε ότι τριγυρνούσε στην περιοχή του!

Μεταξύ άλλων και την εκτέλεση πέναλτι του Χόιμπιεργκ στο 74′.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας (76΄ Στρίγκερ Λάρσεν), Κγιάερ (64΄ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μέλε, Έρικσεν (43΄ Γένσεν), Χόιμπγιερκ, Ντιλένι (76΄ Κορνέλιους), Πόουλσεν, Βιντ (63΄ Σκοβ Όλσεν), Μπρεϊθγουέιτ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κανέρβα): Ραντέτσκι, Ο’Σόγκνεσι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Σπαρβ (77΄ Σούλερ), Καμαρά, Λουντ, Ραϊτάλα (90΄ Βαϊσάνεν), Ουρόνεν, Πούκι (77΄ Κάουκο), Πογιάνπαλο (84΄ Φορς)