Ο Κορνέλιους με δυο γκολ εκτέλεσε τη Γαλλία 1-2 στο Παρκ Ντε Φρανς κι έδωσε τη νίκη στη Δανία

Με δύο γκολ του Κορνέλιους, η Δανία έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Παρκ Ντε Φρανς κόντρα στη Γαλλία (1-2) και ξεκίνησε εντυπωσιακά το νέο Nations League.

Μετά την απίθανη πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ η Δανία συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στο νέο Nations League. Μέσα σε 20′ έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στην αντίπαλό της για την πρωτιά στον όμιλο.

Στο πρώτο μέρος η Γαλλία είχε την κατοχή αλλά μόλις δύο αξιόλογες ευκαιρίες. Η μία από τον Καρίμ Μπενζεμά μετά από συνεργασία με την Καντέ, αλλά και με τον Μπαπέ στο 30ο λεπτό να βλέπει τον Σμάιχελ να κρατάει το 0-0 για τους Δανούς στο ημίχρονο.

Αν και η Γαλλία είδε τον Κιλιάν Μπαπέ να περνάει εκτός στο 46ο λεπτό λόγω τραυματισμού, μόλις πέντε λεπτά μετά ο αντικαταστάτης του Μπαπέ, Ενκουκού έφτιαξε το 1-0 των Τρικολόρ με τον Μπενζεμά να κάνει νωρίς το 1-0.

Όμως η Δανία έκανε αλλαγές και ο Χιούμαντ δικαιώθηκε οκτώ λεπτά μετά. Ο Κορνέλιους μετά από γύρισμα του Χόιμπιεργκ με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο συμπαίκτης των Μπακασέτα – Σιώπη στην Τραμπζονσπόρ στο 90ο λεπτό με υπέροχο πλασέ έγραψε το τελικό 2-1 στο Παρκ Ντε Φρανς.