Διπλό τίτλου για Βλαχοδήμο και Σάμαρη

Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται από σήμερα η Μπενφίκα του Βλαχοδήμου και του Σάμαρη. Πέρασε με επιβλητική νίκη 4-1 από την έδρα της Μπράγκα και τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από την Πόρτο.

Στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκε σκούρα αλλά στο δεύτερο ήταν πολύ ανώτερη κι έφτασε στη μεγάλη νίκη. Η Μπράγκα έκανε το 1-0 με πέναλτι του Εντουάρντο. Στο 52′ η Μπενφίκα είχε δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ και μετά άρχισε ο χορός των τερμάτων. Οι «Αετοί» ισοφάρισαν με πέναλτι του Πίτσι στο 59’ κι έξι λεπτά αργότερα έκαναν το 1-2 πάλι με τον Πίτσι από τα εννέα μέτρα.
Στο 69’, ο Ρούμπεν Ντίας με κεφαλιά έγραψε το 1-3 και στο 90’ ο Ράφα Σίλβα σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.
Για την Μπενφίκα αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο ο Βλαχοδήμος και ο Σάμαρης.