Δυο ασίστ ο Μαρσέλο στο φιλικό 3-3 του Ολυμπιακού με τη Σταντάρ Λιέγης

Στο τελευταίο τεστ επί Ισπανικού εδάφους, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 3-3 κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης, με την βέλγικη ομάδα να προηγείται δυο φορές, (1-0 και 2-1), πριν ο Ολυμπιακός κάνει την ανατροπή και τελικά ισοφαριστεί, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Κέρδος για τους «ερυθρόλευκους» η παρουσία του Μαρσέλο, ο οποίος «σέρβιρε» δύο όμορφες ασίστ, καθώς και η… σταθερή αξία Ελ Αραμπί, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δύο φορές.

Από την άλλη, στα αρνητικά για την ομάδα του Μίτσελ η αμυντική της λειτουργεία, η οποία έδειξε αδύναμη. Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί το φιλικό με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», το ερχόμενο Σάββατο (10/12, 19:00).

Η Σταντάρ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατότερα στην αναμέτρηση, και άνοιξε το σκορ στο 19’, με τον Ντάβιντα να κάνει όμορφη κίνηση και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Πασχαλάκη, με ωραίο μακρινό πλασέ. Στο 22΄ο Ζιάνι πλάσαρε από πλάγια θέση, στην αγκαλιά του Έλληνα τερματοφύλακα, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς, χάνοντας την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 30’, με τον Μπόνταρ να αποκρούει δύσκολα δυνατό σουτ του Ροντρίγκες από πλάγια θέση. Στο 35’ ο Μπιέλ εκτέλεσε φάουλ και ο Κασάμι από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπόνταρ, ενώ στο 39’ ο Ντόι συγκρούστηκε με τον Πέριτσα, έδειξε να πονάει στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Μπουχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μίτσελ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τους Χάμες, Ελ Αραμπί και Σαμασέκου, αντί των Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ και Κασάμι. Η Σταντάρ έχασε ευκαιρία για το 2-0 στο 55’, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με το πόδι ένα κοντινό πλασέ του Οχιό, ενώ στο 58’ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Βρουσάι, ο οποίος βρήκε με συρτή σέντρα τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να «γράφει» το 1-1 από κοντά.

Στο 61’ ο Μίτσελ έκανε έξι ακόμα αλλαγές, κάτι που επηρέασε τον ρυθμό του, με την Σταντάρ να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο 64’, μετά από αδράνεια στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» και γύρισμα από τα δεξιά, ο Οχιό πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κρίστινσον, για το 2-1. Στο 69’ ο Χένκινε νίκησε τον Μπακαμπού σε τετ-α-τετ με εντυπωσιακή επέμβαση, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 74’, όταν ο Μπακαμπού εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Μαρσέλο, πλασάροντας σωστά, αυτή τη φορά, τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μάλιστα, λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα (76’), ο Μαρσέλο «σέρβιρε» και δεύτερη ασίστ, βρίσκοντας με υπέροχη σέντρα τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έκανε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό. Στο 83’ ο Χενκινέ απέκρουσε με δυσκολία μακρινό σουτ του Χάμες και στη συνέχεια έκοψε και τον Μπακαμπού που πήρε την επαναφορά, ενώ η Σταντάρ πίεσε στα τελευταία λεπτά, ισοφαρίζοντας τελικά στην τελευταία φάση του ματς, μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Τσάνακ, την οποία εκμεταλλεύτηκε ιδανικά ο Οχιό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης (61′ Κρίστινσον), Ρέαμπτσιουκ (61′ Μαρσέλο), Ρέτσος (61′ Καλογερόπουλος), Ντόι (42′ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (61′ Ανδρούτσος), Εμβιλά, Κασάμι (46′ Σαμασέκου), Μασούρας (61′ Μπακαμπού), Αγκιμπού Καμαρά (61′ Φορτούνης), Γκάρι Ροντρίγκες (46′ Χάμες Ροντρίγκες), Μπιέλ (46′ Αραμπί)

Σταντάρ Λιέγης: Μποντάρτ, Μπόπε, Τσίμιροτ, Λαϊφης, Φόσεϊ, Ντόνουμ, Αλζάτε, Μπαλικβίσα, Ντάβιντα, Ζιάνι και Πέριτσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Χένκινετ, Μελεγκόνι, Ντουσέν, Νεκάντιο, Ντα Σίλβα (71′ Μπόλιεβιτς), Ράσκιν, Κουαβίτα, Τσάνακ, Ζίνκερναγκελ, Ντάγκους, Οχιό.