Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Βόλο 2-1 τη Λαμία

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Βόλο να φθάσει στη νίκη 2-1 επί της Λαμίας στο «Πανθεσσαλικό», ξεκινώντας με το δεξί την πορεία του στη Super League 1!

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να ζητήσει ο Γκιγιέρμο Ασκαμπάλ από τους παίκτες του, στο ντεμπούτο του στη Super League 1. Με σαφή διάθεση να επιτεθεί, ο Βόλος χρειάστηκε μόλις 26 δευτερόλεπτα για να καταγράψει την πρώτη του τελική, όταν το σουτ του Φερνάντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων σε αυτά τα πρώτα λεπτά απέφερε… καρπούς στο 8′, με τον Μπαρτόλο να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος της άμυνας της Λαμίας για το 1-0! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομέρο, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ. Ο Αντέτζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστρωσε άθελά του την μπάλα στον Αργεντινό άσο, ο οποίος από κοντά δεν λάθεψε.

Μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τον Βόλο πάντως να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να μοιάζει… κίνδυνος θάνατος στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη, η Λαμία είχε χάσει τη μάχη του κέντρου, κάτι το οποίο τη δυσκόλεψε αφάνταστα να προωθήσει την μπάλα στη μεσοεπιθετική γραμμή.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν μετά από κλέψιμο και σέντρα του Τζανδράρη, ο Καραμάνος σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία από κοντά, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η «απάντηση» του Βόλου με το μακρινό σουτ του Μπαρτόλο να βγάζει με υπερένταση ο Σαράνοφ.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει στην προηγούμενη φάση, το κατάφερε στο 41ο λεπτό ο Βόλος με υποδειγματική αντεπίθεση. Ρεγκατέν και Φερνάντες συνδυάστηκαν ωραία από τα δεξιά, με τον δεύτερο να τροφοδοτεί τον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή, ο οποίος γύρισε το σώμα του και «εκτέλεσε» ιδανικά για το 2-0!

Τελείως διαφορετικό σκηνικό εκτυλίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε αποφασισμένη να αντιστρέψει την κατάσταση, με την είσοδο των Τιρόνε, Μουζουλουξή και Μανουσάκη να δίνουν έναν άλλον… αέρα με την έναρξη της επανάληψης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο, με το «καλημέρα» απείλησαν με τον Μαρτίνεθ (ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ) και στο 52′ «ξαναμπήκαν» στο ματς όταν ο Τιρόνε εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Ισραηλινού γκολκίπερ και από κοντά μείωσε το σκορ. Αμέσως μετά (56′) ο Νούνιες μέσα από την περιοχή «άγγιξε» το 2-2 , ο Ρόμανιτς στο 68′ απώλεσε ακόμη μία καλή ευκαιρία για λογαριασμό τους.

Κάπου εκεί ο Βόλος προσπάθησε και σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να «σβήσει» το παιχνίδι. Ναι μεν η Λαμία διατήρησε την κατοχή, όμως δεν «έβγαζε» φάσεις, ενώ οι γηπεδούχοι έβγαιναν με αξιώσεις στην κόντρα. Σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσαν να είχαν «τελειώσει το ματς με ένα τρίτο γκολ (Μπαρτόλο 81′, Ροσέρο 90’+2′) αλλά παρότι δεν το έκαναν κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μακριά από τα καρέ τους και πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Καραντώνης και οι βοηθοί του δεν είχαν τη «δύσκολη» φάση.