Europa League: Στον τελικό η «σταχτοπούτα» Βιγιαρεάλ (video)

Η Βιγιαρεάλ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο Λονδίνο το βράδυ της Πέμπτης, αφού απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την Άρσεναλ στο “Έμιρεϊτς” και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League, μετά τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι του “Ελ Μαδριγάλ”.

H συμμετοχή της Βιγιαρεάλ στον τελικό του Europa League θα είναι η πρώτη φορά που θα διεκδικήσει ευρωπαϊκό τρόπαιο, αφού ουδέποτε στο παρελθόν είχε ανάλογη ευκαιρία.

Ο Ουνάι Έμερι θα διεκδικήσει άλλον ένα τίτλο στη διοργάνωση, αφού μετράει τρεις κατακτήσεις με τη Σεβίλλη, ενώ ηττήθηκε σε έναν τελικό με την Άρσεναλ.

Στο 26ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα της Βιγιαρεάλ δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ομπαμεγιάνγκ έπιασε σουτ από δεξιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ρουγί.

Στο 39ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σουτ με το δεξί από αριστερά και ο Ρουγί έχασε την μπάλα αλλά την πρόλαβε λίγο πριν εκείνη περάσει τη γραμμή.

Στο 79’ ο Μπεγερίν σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την κεφαλιά αλλά το δοκάρι και ο Ρουγί έσωσαν τη Βιγιαρεάλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν (90+1’ Ενκετιά), Πάμπλο Μάρι, Τίρνεϊ (80’ Γουίλιαν), Χόλντινγκ, Σακά, Παρτέι, Σμιθ Ρόου, Πεπέ, Όντεγκααρντ (66’ Μαρτινέλι), Ομπαμεγιάνγκ (79’ Λακαζέτ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Πάου Τόρες, Πεδράθα (90+1’ Αλμπέρτο Μορένο), Αλμπιόλ, Γασπάρ, Κοκλέν, Παρέχο, Τριγέρος, Τσουκβουέζε (29’ Πίνο, 90+1’ Μόι Γκόμεθ), Χεράρδ Μορένο, Αλκάθερ (72’ Μπάκα)