Γύρισε με γκολ ο Νεϊμάρ, η Βραζιλία 2-0 την Κροατία

Ο Νεϊμάρ επέστρεψε με γκολ μετά από τρεις μήνες περίπου αποχής από την αγωνιστική δράση λόγω του τραυματισμού του και βοήθησε στη νίκη 2-0 της Βραζιλίας, στη φιλική αναμέτρηση με την Κροατία που διεξήχθη στο «Άνφιλντ». Γενικά πάντως η «σελεσάο» προβλημάτισε με την εμφάνισή της, αφού πέρα από το γκολ δεν είχε κάποια άλλη σπουδαία φάση, σε αντίθεση με την Κροατία που μέχρι το 60’ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 12’ ο Λόβρεν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ και στο 59’ ο Ρέμπιτς με κεφαλιά ανάγκασε στον Άλισον Μπέκερ να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει εντυπωσιακά, στις δύο καλύτερες στιγμές της Κροατίας.

Η Βραζιλία κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 69’, όταν ο Νεϊμάρ που είχε μπει ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αντιπάλους και με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κασεμίρο με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Φιρμίνο στην πλάτη της άμυνας της Κροατίας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.