H Γεωργία “καθάρισε” το Λουξεμβούργο 2-0 και περιμένει την Τρίτη την Ελλάδα στον τελικό

Στο 53΄ έγινε η φάση που έκρινε το νικητή με την ακύρωση γκολ του Λουξεμβούργου και αποβολή παίκτη του

Η Γεωργία «καθάρισε» 2-0 το Λουξεμβούργο στον πρώτο τελικό στην Τιφλίδα και περιμένει την Ελλάδα στον τελικό των playoffs του Euro! Η Γεωργία επιβεβαίωσε, έστω και χωρίς τον τιμωρημένο Κβαρατσκέλια, τον χαρακτήρα του φαβορί κόντρα στο Λουξεμβούργο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπουντού Ζιβζιβάτζε της Καρλσρούης, που σκόραρε δις, επικράτησε 2-0 και τσέκαρε το «εισιτήριο»!

Ο τελικός από το 3ο μονοπάτι των playoffs θα διεξαχθεί επίσης στη γεωργιανή πρωτεύουσα και την επιβλητική ”Boris Paichadze Dinamo Arena”, την Τρίτη (26/03), στις 7 το απόγευμα! Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Γεωργιανούς, καθώς βρίσκονται, πλέον, ένα παιχνίδι μακριά από την ιστορική, πρώτη τους παρουσία σε Euro. Στον τελικό, θα αγωνιστεί κανονικά ο Κβαρατσκέλια.

Ο πρώτος ημιτελικός, στην Τιφλίδα, έγινε στο μεγαλύτερο διάστημά του υπό καταρρακτώδη βροχή. Η Γεωργία είχε το… κουμάντο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Λουξεμβούργο, ωστόσο, στον αντίποδα, να αποδεικνύει ότι δικαίως έφτασε εδώ, που έφτασε και, κυρίως, ότι δεν είναι ο σάκος του μποξ. Μάλιστα τα πάντα θα μπορούσαν να γίνουν, αν μετρούσε το γκολ των φιλοξενούμενων στο 53ο λεπτό…. Η Γεωργία προκρίθηκε στον τελικό της Γ’ κατηγορίας του Nations League, αλλά η νίκη της βασίστηκε χάρη στην ύπαρξη του VAR.

Όλα κρίθηκαν στο 53ο λεπτό σε μία φάση που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια. Με το σκορ στο 1-0 από το γκολ του Ζιβζιβάτζε λίγο πριν βγει το ημίχρονο (41’), το Λουξεμβούργο κάνει μία  από τις ελάχιστες επισκέψεις του προς την εστία του Μαμαρντασβίλι. Ο Ροντρίγκες με ωραίο βολέ κάνει το 1-1, όμως οι πανηγυρισμοί κόβονται απότομα. Από το VAR ειδοποιούν τον διαιτητή, ότι πρέπει να τσεκάρει μία προηγούμενη φάση και η ετυμηγορία είναι καταδικαστική για το Λουξεμβούργο.

Όχι μόνο ακυρώνεται το γκολ, αλλά αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Σανό για ανατροπή του Μικαουτάτζε, από τον οποίο στέρησε καθαρή ευκαιρία για γκολ!

Αυτό ήταν. Λίγο αργότερα, ο Ζιβζιβάτζε με δεύτερο γκολ στην βραδιά (64’) έδωσε τέλος στην σεμνή τελετή, με την ομάδα του Βίλι Σανιόλ να παίρνει την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον κορυφαίο του γηπέδου Ζιβζιβάτζε (13’) και τον Λέβαν Σενγκέλια του Παναιτωλικού (58’) και στο τελευταίο ημίωρο με παίκτη παραπάνω έκαναν και συντήρηση δύναμης ενόψει του τελικού της Τρίτης που μοιάζει με το σημαντικότερο ματς στην ποδοσφαιρική ιστορία της χώρας.