H Καλαμάτα σάρωσε στο ΟΑΚΑ 4-1 τον Παναθηναϊκό Β

Η Αναγέννηση Καρδίτσας με ανατροπή 2-1 την ΑΕΚ Β

Σαρωτική η Καλαμάτα στο ΟΑΚΑ επικράτησε με 4-1 της δεύτερης ομάδας του Παναθηναϊκού  στην πρεμιέρα της Super League 2 για τον Νότιο Όμιλο, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και έδειξε τις προθέσεις της ενόψει της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Η «Μαύρη Θύελλα» μπήκε καλύτερα, ωστόσο απογείωσε την απόδοσή της από το ημίωρο του αγώνα μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, πετυχαίνοντας τρία τέρματα! Συγκεκριμένα, ο Ακόστα άνοιξε το σκορ στο 31′ και ο ίδιος παίκτης έκανε στο 40′ το 2-0. Μάλιστα, η Καλαμάτα, τελείωσε το παιχνίδι στο 45′ με το 3-0 από τον Ανδρέα Τάτο.

Ο Παναθηναϊκός Β’ μείωσε στο 61′ με τον Μπιλάλ σε 3-1, με τον Αρναρέλλη στο 67′ να διαμορφώνει το τελικό 4-1 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία τόσο στην αμυντική τους εικόνα, όσο -κυρίως- και στην επιθετική, αφού πέραν των τεσσάρων τερμάτων δημιούργησαν και πολλές ευκαιρίες.

Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής, ο Αιολικός πέρασε με νίκη από την Κοζάνη στις καθυστερήσεις (1-2) για τον Βόρειο Όμιλο και συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά από 37 χρόνια!

Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στα τελευταία 15 λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάκαριτς στο 74′, ο Σουλιώτης έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 1-1 στο 86′, ωστόσο, ο Αιολικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90+5′ ο Ιωάννου έκανε το 2-1, δίνοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη για τη φετινή προσπάθεια που θα κάνει στα γήπεδα της Super League 2.

Ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε και στη Λάρισα, εκεί όπου η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 τον Καμπανιακό, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τον Βόρειο Όμιλο.

Ο Όγκμποε άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον Πόζογλου να φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία για το 1-1 στο 36′. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και ο Παπαγεωργίου έκανε το 2-1 στο 40′, ένα σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Ψυχωμένη Αναγέννηση Καρδίτσας, δεν μάσησε από τα προβλήματα και πήρε τεράστια νίκη! Η ομάδα της Θεσσαλίας επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ Β’ στην πρεμιέρα του Βορείου Ομίλου της Super League 2, σε ένα παιχνίδι που συμπεριέλαβε στην αποστολή της 13 παίκτες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με 25 λεπτά καθυστέρηση λόγω απουσίας ασθενοφόρου από το γήπεδο και στο 27′ η Ένωση πήρε το προβάδισμα με γκολ του Αποστόλη Χριστόπουλου. Το ημίχρονο δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη στιγμή, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους σκορ χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την αγωνιστική τους εικόνα και στο 62′ έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία με δυνατό σουτ του Ξύδα.

Η Αναγέννηση με ανεβασμένη ψυχολογία έψαξε το γκολ της νίκης και το βρήκε στο 93′ με τον Βερνάρδο, ο οποίος πέτυχε το 2-1 και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Καρδίτσα.