Η Άϊντραχτ νίκησε την Μπαρτσελόνα 2-3 στο Καμπ Νου και πήρε την πρόκριση

Ραντεβού με την ιστορία είχε η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης που νίκησε την Μπαρτσελόνα στο Camp Nou (2-3) και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League. Οι παίκτες του Ολιβερ Γκλάσνερ το πίστεψαν και όχι μόνο πήραν την πρόκριση αλλά επιβλήθηκαν των Blaugrana μέσα στο «σπίτι» τους. Η Φρανκφούρτη ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ματς, νίκησε με 2-3 και είχε φάσεις για ακόμα μεγαλύτερο σκορ σε μια απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Μετά τα τρία πέναλτι στην Λεβάντε, η Μπαρτσελόνα έκανε ακόμα ένα και μάλιστα νωρίς-νωρίς στην Φρανκφούρτη. Ο Ερικ Γκαρθία έριξε τον Λίντστρομ και ο Κόστιτς από τη βούλα έκανε το 0-1. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, είχε δύο στιγμές με Ομπαμεγιάνγκ και Αραούχο, όμως σύντομα διαπίστωσε ότι η Αϊντραχτ δεν ήταν απλά τυχερή. Στο 34’ ο Κνάουφ έχασε ευκαιρία αλλά δύο λεπτά μετά το 0-2 έγινε για τους φιλοξενούμενους από ασύλληπτο σουτ του Μπορέ από τα 30 μέτρα.

Οι τελικές ήταν για τους Γερμανούς και αυτό συνεχίστηκε στην επανάληψη. Η Μπαρτσελόνα είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Ομπαμεγιάνγκ (54’) αλλά στο 67’ η Φρανκφούρτη «πάγωσε» οριστικά το Camp Nou με τον Κόστιτς να σκοράρει ξανά – αυτή τη φορά με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή (0-3). Οι φάσεις στην κόντρα συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους, όμως στο 91’ με γκολάρα του Μπουσκέτς και στο 99’ με πέναλτι του Ντεπάι, οι Καταλανοί «μάζεψαν» το σκορ στο φινάλε για το τελικό 2-3.

*Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ, ομάδα με την οποία θα παίξει η Φρανκφούρτη, πέρασε επιβλητικά από την Λιόν με 0-3 με σκόρερ του Ντόσον, Ράις, Μπόουεν και προκρίθηκε και αυτή στα ημιτελικά της δεύτερης διοργάνωσης.