Η Χετάφε ισοφάρισε στο 96΄ την Βαγιαδολίδ 2-2

Η Χετάφε έσωσε το βαθμό (2-2) στο 96′ της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Βαγιαδολίδ, βγήκε όμως εκτός τετράδας και δυσκόλεψε η έξοδος στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Το “σεντόνι” γλιστρά από τη Χετάφε. Η ομάδα της Μαδρίτης προηγήθηκε στο “Χοσέ Θορίγια” με γκολάρα του Αραμπάρι μόλις 14 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς.

Η Βαγιαδολίδ, ωστόσο, αντέδρασε κι έφθασε στην ισοφάριση χάρη στο εξαιρετικό τελείωμα του Σέρχιο Γκουαρδιόλα με τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς (30′). Πήρε, μάλιστα, και το προβάδισμα. Ο Ουνάλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 69ο λεπτό κι έκανε το 2-1 για τους “μπλανκιβιολέτας”.

Η τελευταία λέξη, ωστόσο, ανήκε στους “αθουλόνες”. Στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου ο Όσκαρ Πλάνο ανέτρεψε τον Ούγκο Ντούρο, ο Χόρχε Μολίνα που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος στο 90+6′ κι έκανε το 2-2.

Πλέον η Χετάφε υποχώρησε στην πέμπτη θέση. Βγήκε εκτός τετράδας, καθώς το Σάββατο το βράδυ η Σεβίλλη νίκησε 3-2 στο ντέρμπι της πόλης την Μπέτις.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Γιοέλ, Μογιάνο, Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Κέκο (61′ Ρούμπιο), Τουχαμί (83′ Χοακίν Φερνάντεθ), Αλκαράθ, Πλάνο, Ουνάλ (77′ Μίτσελ), Γκουαρδιόλα.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρες, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Αντούνες (38′ Ντούρο), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Πορτίγιο (73′ Μολίνα), Ολιβέρα, Μάτα, Άνχελ (66′ Μπρούνο Γκονθάλεθ).