Η Εθνική ελπίδων 3-2 τον Παναθηναϊκό Β΄

Η ελληνική ομάδα προετοιμάζεται για το ματς με την Ανδόρα

H Εθνική Ελπίδων επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού Β’ σε φιλική αναμέτρηση, στο αθλητικό κέντρο της ΕΛΠΕΝ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής Ομάδας για τον εκτός έδρας αγώνα με την Ανδόρα στις 12 Σεπτεμβρίου (20:00, Estadi Nacional) για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2025.

Στο 6ο λεπτό ο Χρήστος Τζόλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Ξενόπουλο, έδωσε προβάδισμα στην Εθνική. Στο 15′ ο Μαρτίνης νίκησε τον Τζολάκη σε τετ α τετ και ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό Β’. Στο 32′ ο Νίνο με προβολή μετά από σέντρα του Κίτσου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 2-1. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Εθνική πίεσε για να βρει ένα ακόμη γκολ αλλά ο Ξενόπουλος νίκησε δύο φορές τον Κούτσια σε τετ α τετ στο 35′ και στο 42′.

Στο 60ο λεπτό ο Βουτσάς με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό Β’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σουρλής με λόμπα στο 80ο λεπτό ύστερά από κάθετη πάσα του Νιάρχου.

Εθνική ελπίδων:

1o ημίχρονο: Τζολάκης, Τσοπούρογλου, Χρυσόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Κίτσος, Κουρφαλίδης, Μεταξάς, Νίνο, Κρυπαράκος, Τζόλης, Κούτσιας.

2ο ημίχρονο: Σγουρής, Δαρέλας, Καραμάνης (75′ Κουτεντάκης), Αποστολόπουλος, Νιάρχος, Ασλανίδης, Μπελεβώνης, Αργυρίου, Κυριόπουλος, Σουρλής, Παναγιώτου (75′ Προδρομίτης).