Η εθνική Ελπίδων κλώτσησε την ευκαιρία 2-2 με την Κροατία

Πολύ καλύτερη η ελληνική ομάδα, αλλά ισοφάρισε στο τέλος

Η Εθνική Ελπίδων του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν ανώτερη. σπατάλησε τις πολλές φάσεις που έφτιαξε, έβγαλε αμυντικά προβλήματα και τελικά γλίτωσε στο φινάλε την εντός έδρας ήττα (2-2) από την Κροατία.

Ο Κούτσιας «λύτρωσε» στο φινάλε τη «γαλανόλευκη», η οποία δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Euro, αλλά σε λίγες ημέρες θα ταξιδέψει στην Πορτογαλία για θετικό αποτέλεσμα που θα την κρατήσει σε τροχιά… δυάδας.

Καθόλα ανώτερη ήταν η Εθνική μας, έχοντας 17 τελικές, εκ των οποίων οι 11 στην εστία, ενώ κέρδισε και 11 κόρνερ, αλλά έμεινε στο 2-2 που ξεκάθαρα την αδικεί!

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Ένα γκολ που ήρθε από το γύρισμα του Νιάρχου από τα δεξιά, με τον Κούτσια να βρίσκει όσο πρέπει την μπάλα και να την στρώνει επί της ουσίας στον επερχόμενο Σουρλή, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-0. Παρόλα αυτά, η απάντηση των Κροατών ήταν άμεση, με τον Χότζα στο 23ο λεπτό από κοντά να ισοφαρίζει σε 1-1. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τη «γαλανόλευκη» να έχει πιο κλασικές στιγμές για το προβάδισμα, τόσο πριν το ημίχρονο όσο και στο δεύτερο μέρος.

Κούτσιας, Σουρλής ήταν οι ποδοσφαιριστές που τραβούσαν επιθετικά την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, η οποία είχε και πολλές στατικές φάσεις, οι οποίες περνούσαν ανεκμετάλλευτες. Αυτό πλήρωσαν στο 67’, αφού ο Λιούμπιτσιτς μετά από φάση διαρκείας και συνεχόμενες αδράνειες στην ελληνική άμυνα κατάφερε να φέρει… τούμπα το σκορ (1-2).

Η Ελλάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεσή της και τελικά κατάφερε να αποφύγει την ήττα λίγο πριν το φινάλε, με τον Κούτσια να περνά και τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να εκτελέσει και να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Ελλάδα: Τζολάκης, Κωστή (80΄ Μπελεβώνης), Χρυσόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Κίτσος, Κρυπαράκος (90+2΄ Τουρκοχωρίτης), Κουρφαλίδης (60΄ Ζουγλής), Καραμπέρης (46΄ Μεταξάς), Σουρλής, Νιάρχος (60΄ Κοσίδης),  Κούτσιας.

Κροατία: Τσάβλινα, Πέρκοβιτς, Κάτινιτς (46΄ Μπούκβιτς), Τίκβιτς (46΄ Γκρόζντανιτς), Σίγκουρ, Σούσιτς, Χότζα, Μπατούρινα, Βίντοβιτς (71΄ Μπιουκ), Σίμιτς, Φρίγκαν (64΄ Λιούμπιτσιτς, 86΄ Ιβάνοβιτς).