Η Γιουνάιτεντ με Φερνάντες 1-0 εκτός έδρας τη Σαουθάμπτον

Μετά τις δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απάντησε με… κολλητές νίκες. Μετά το τρίποντο στο ντέρμπι επί της Λίβερπουλ (2-1), οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Saint Mary’s».

Η ομάδα του Τεν Χάαγκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο με τους Μπρούνο Φερνάντες και Έρικσεν να απειλούν, αλλά στη συνέχεια η Σαουθάμπτον είχε τις στιγμές της, με μεγαλύτερη αυτή του Μπέλα-Κότσαπ αλλά και με το 0-0 να μην… αλλάζει ως την ανάπαυλα.

Ο ΜακΤόμινι είχε μεγάλη ευκαιρία στο 49’ να σκοράρει, όμως, δεν το κατάφερε, με τον Μπρούνο Φερνάντες έξι λεπτά αργότερα να στοχεύει σωστά για το 1-0 της ομάδας του Μάντσεστερ. Ο Τεν Χάαγκ έριξε στη συνέχεια στο ματς τον Κριστιάνο, ο Κασεμίρο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε ντεμπούτο, με τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρούν και οι γηπεδούχοι να παίρνουν μέτρα. Μάλιστα, ζήτησαν δικαιολογημένα και πέναλτι σε χέρι του ΜακΤόμινι, αλλά διαιτητής και VAR δεν υπέδειξαν την παράβαση.

Άγγιξαν την ισοφάριση πριν το φινάλε αλλά οι Γουόκερ-Πίτερς και Σάρα αλλά δεν τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους σε τέσσερα ματς.