Η Λάρισα 2-1 τον ΠΑΟΚ Β΄ πλησιάζει τον Λεβαδειακό

Η Νίκη Βόλου 5-0 σάρωσε τον Απόλλωνα Πόντου

Η Λάρισα επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ Β’ στη Θεσσαλονίκη στην εξ αναβολής 21η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Super League 2, σε ένα παιχνίδι που οι Θεσσαλοί βρήκαν δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (48’-52’) και πήραν «τρίποντο» που τους κρατάει ψηλά.

Οι «βυσσινί» με 42 βαθμούς παρέμειναν στη δεύτερη θέση και είναι στο -9 από τους Βοιωτούς, έχοντας παράλληλα και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι ηττημένοι παρέμειναν στην 6η θέση με 24 βαθμούς και στο -1 από τον Ηρακλή και την πρώτη πεντάδα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Λάρισα κατάφερε να μπει δυνατά στην επανάληψη και στο 48’ άνοιξε το σκορ με τον Κοσονού, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (52’) διπλασίασε τα τέρματα της με τον Στίνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι στο 62’ με τον Τσοπούρογλου, όμως, οι Θεσσαλοί διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ και πήραν τη νίκη με 2-1.

Από την άλλη, η Νίκη Βόλου ήταν καταιγιστική, νικώντας με το ευρύ 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου για την, επίσης, εξ αναβολής 18η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία με τον Μακεδονικό (0-0) και παρέμεινε στην 3η θέση με 32 βαθμούς. Οι ηττημένοι, από την άλλη, παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 14’ ο Γαβριηλίδης άνοιξε το σκορ, με τον Μιράντα στο 34’ να σημειώνει το 2-0. Στο δεύτερο μέρος η Νίκη Βόλου συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 58’ ο Παναγιωτίδης πέτυχε το 3-0, με τον Μιράντα να διπλασιάζει τα τέρματα του στο 62’ και στο 88’ ο Κρητικός διαμόρφωσε το τελικό 5-0.