Η Μίλαν είχε τις ευκαιρίες η Νιουκάστλ πήρε το 0-0

Η επιστροφή μετά από 21 χρόνια στο Champions League συνοδεύτηκε από επιτυχία

Η επιστροφή της Νιουκάστλ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση έπειτα από 21 χρόνια είχε θετικό πρόσημο, αφού απέσπασε ισοπαλία (0-0) από τη Μίλαν στο Σαν Σίρο  στην πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου. Μπορεί οι «Ροσονέρι» να έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, όμως ο Πόουπ είχε τις λύσεις, χαρίζοντας έτσι στις «Καρακάξες» τον βαθμό.

Η Μίλαν έψαχνε αντίδραση μετά την πεντάρα από την Ίντερ, ήταν καλύτερη, είχε… 25 τελικές προσπάθειες, αλλά δεν είδε ποτέ την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε δυνατά, πίεσε και είναι χαρακτηριστικό πως είχε πέντε ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο. Μπορεί η Νιουκάστλ να αιφνιδιάστηκε, όχι όμως και ο Πόουπ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στις τοποθετήσεις του απέναντι σε Πομπέγκα, Τσουκουέζε, Ζιρού και Ερναντές. Η Νιουκάστλ βελτιώθηκε ανασταλτικά, όχι όμως και δημιουργικά, μιας και αδυνατούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα. Η Μίλαν πίεσε για το γκολ και στο 34′ είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Λεάο τα… χάλασε στο τέλος.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, οι Ροσονέρι είχαν τον έλεγχο, όχι όμως και τον τρόπο να βρουν το γκολ. Αλλωστε, κάποιες ατομικές ενέργειες των Λεάο και Ζιρού δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Μενιάν, όχι όμως και ο αντικαταστάτης του, μιας και ο Σπορτιέλο στο τελευταίο λεπτό έκανε την επέμβαση του ματς στη σουτάρα του Λόνγκσταφ.

Μίλαν: Μενιάν (81′ Σπορτιέλο), Καλάμπρια (46′ Φλορέντσι), Τομόρι, Τιαό, Ερναντέζ, Λόφτους-Τσικ (72′ Μούσα), Κρούνιτς, Πομπέγκα (61′ Ράιντερς), Τσουκουέζε (61′ Πούλισικ), Λεάο, Ζιρού.

Νιούκαστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Τονάλι (72′ Άντερσον), Μέρφι (63′ Γουίλσον), Ίσακ (91′ Μπαρνς), Γκόρντον (63′ Αλμιρόν).