Η Μπάγερν Μονάχου 4-1 στο Ντίσελντορφ ξανά στην κορυφή

Η νίκη της Ντόρτμουντ χθες με 2-1 επί της Μάιντζ έστειλε την Μπάγερν Μονάχου έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση και στους -2 βαθμούς. Η Μπάγερν σήμερα μπήκε αποφασισμένη από την αρχή και έτσι πήρε εύκολα 4-1 την εκτός έδρας νίκη, επί της Φορτούνα Ντίσεντολφ και πάτησε ξανά στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Από το 6ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους. Ο Κομάν πήρε την κατοχή, έπιασε μία… βολίδα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, μιας και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Φορτούνα. Τρία λεπτά αργοτερα ο Αλκάνταρα έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία της Φορτούνα.

Στο 15ο λεπτό η Μπάγερν άνοιξε το σκορ  με μία απίθανη σουτάρα του Κομάν από τα 25 μέτρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες και μάλιστα στο 41ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Κίμιχ να κάνει το γύρισμα και τον Κομάν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν έχασε μία τρομερή ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα της με τον Αλκάνταρα να μην μπορεί να κερδίσει από κοντά τον τερματοφύλακα της Φορτούνα. Τελικά το τρίτο τέρμα ήρθε στο 55ο λεπτό με γκολ του Γκνάμπρι. Το μόνο που κατάφερε η Φορτούνα ήταν να μειώσει στο 89ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκεμπάκιο.

H απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση με τον Γκορέτζκα να είναι στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή  και να κάνει το 1-4.