Η Μπριζ τις ευκαιρίες, αλλά η Γαλατά πήρε το 0-0

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες, η Μπριζ ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Γαλατασαράι στο ματς που άνοιξε την αυλαία στον πρώτο όμιλο του Champions League.

Η Μπριζ θέλησε να μπει δυνατά στο ματς και κέρδισε απανωτές στημένες φάσεις για να απειλήσει. Στο 8’ μετά από σέντρα Βόρμερ, Μποναβεντούρε έκανε την κεφαλιά από κοντά, για να στείλει την μπάλα από κοντά άουτ. Στο 14’ σουτ του Φαλκάο άουτ. Παρά την επιθετικότητα της Μπριζ, η τουρκική ομάδα σταδιακά άρχισε να βρίσκει χώρους με τον Μπάμπελ να απειλεί στο 20ο λεπτό, με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Στο 30ο λεπτό ο Ρίκα είχε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε την μπάλα, ενώ αμέσως μετά και συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό, οι Τούρκοι έχασαν την ευκαιρία με τον Μπάμπελ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μάτα, αλλά ο Μινιολέ σταμάτησε τον Ολλανδό στο τετ-α-τετ. Ο Φεντερίκο Ρίκα, είχε άλλη μια μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος, αφού μετά την κόντρα στο σουτ του Μποναβεντούρε, η μπάλα στρώθηκε μπροστά του κι έστειλε την μπάλα με το αριστερό στο δοκάρι των Τούρκων.

Η Μπριζ μπήκε δυνατά στην επανάληψη με τον Βανάκεν να πασάρει κάθετα στον Μποναβεντούρε που πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Μουσλέρα στον σταμάτησε με το ένα χέρι. Ο Ουρουγουανός πορτιέρο και πάλι στο 54’ θα έχει απάντηση στην προσπάθεια του Οκερέκε. Στο 65’ άλλη μια προσπάθεια του Οπέντα κατέληξε άουτ, ενώ στο 66’ ήταν η σειρά της Γαλατά ν’ απειλήσει με τον Μπάμπελ, αλλά το μακρινό του σουτ, κατέληξε έξω.

Το ματς άρχισε να έχει πολλά νεύρα και κίτρινες από τα μέσα της επανάληψης και μετά και με τους Τούρκους ν’ απειλούν στο 82ο λεπτό με τον Ναγκατόμο που εξαπέλυσε σουτ με το δεξί, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 90’ ο Φαλκάο προσπάθησε ν’ απειλήσει με γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.