Η Ρεάλ διέλυσε 4-1 την Μπαρτσελόνα και πήρε το Σούπερ καπ

Χατ-τρικ ο Βινίσιους για την «βασίλισσα» στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας

Με τον «δαιμονισμένο» Βινίσιους να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Ρεάλ Μαδρίτης του Κάρλο Αντσελότι διέλυσε με 4-1 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας και σήκωσε το 13ο τρόπαιο της ιστορίας της στον… ουρανό του Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Βρήκε και ο Ροντρίγκο δίχτυα για τους «μερέγχες» που πλέον έχουν ένα λιγότερο Σούπερ Καπ από τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν μειώσει προσωρινά με γκολάρα του Λεβαντόφσκι αλλά εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Στο 7ο λεπτό η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ, με τον Μπέλιγχαμ να κάνει μια ωραία κάθετη, η μπάλα βρήκε στον Βινίσιους με τον Βραζιλιάνο σε κενή εστία να σκοράρει για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα και μετά από ωραία προσπάθεια των παικτών, ο Ροντρίγκο έσπασε στον Βινίσιους και εκείνος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ. Στο 12ο λεπτό οι «μπλαουγκράνα» είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Φεράν σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει το ριμπάουντ αλλά το έβγαλε ο Λούνιν.

Η ομάδα του Τσάβι συνέχιζε να πιέζει και στο 33’ βρήκε το γκολ. Και τι γκολ! Ο Λεβαντόφσκι έκανε ένα απίθανο βολέ, νικώντας τον Λούνιν για το 2-1, ξαναβάζοντας την Μπάρτσα στο παιχνίδι. Ωστόσο η χαρά δεν κράτησε για πολύ, με τον Αραούχο στο 37’ να ανατρέπει τον Βινίσιους μέσα στην περιοχή και να υποπίπτει σε «ανόητο» πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα ο Βινίσιους εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας και χατ-τρικ.

Τα λεπτά περνούσαν και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή, αφού η σουτάρα του Πέδρι «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα της Μπαρτσελόνα (3-1).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να γράφει το 4-1 στο 64ο λεπτό. Μετά από ωραία μπαλιά του Καρβαχάλ, ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα, ο Κουντέ δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα στρώθηκε στον Ροντρίγκο που σκόραρε από κοντά. Τα πράγματα για την Μπαρτσελόνα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όταν ο Αραούχο στο 71’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Τα λεπτά περνούσαν, οι δυο προπονητές έκαναν τις απαραίτητες αλλαγές, οι οποίες όμως από την πλευρά του Τσάβι δεν βοήθησαν ιδιαίτερα, με τη Ρεάλ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο. Το 4-1 παρέμεινε και η «βασίλισσα» κατέκτησε το 13ο Σούπερ Καπ Ισπανίας της ιστορίας της!