Η Ρόμα με πρωταγωνιστή τον Ζανιόλο επικράτησε της Πόρτο 2-1

Ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, άφησαν Ρόμα και Πόρτο, με τους «τζιαλορόσι» να παίρνουν ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Champions League, μετά τη νίκη τους στο «Ολίμπικο» με 2-1.

Ο Νίκολα Ζανιόλο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού σε ένα ονειρώδες βράδυ, που πέτυχε τα πρώτα του δύο ευρωπαϊκά γκολ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και τον πρώτο λόγο ενόψει του επαναληπτικού.

Ωστόσο, το πάρτι του 19χρονου, αλλά και της ομάδας του Ντι Φραντσέσκο, το χάλασε δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Άντριαν που είχε περάσει αλλαγή, μιας και το γκολ που πέτυχε, κρατά ζωντανές τις ελπίδες των «δράκων».

Στο 70ο λεπτό, ο Ελ Σαράουι βρήκε τον Τζέκο στην περιοχή, ο Βόσνιος κατέβασε και έστρωσε στον Ζανιόλο που πλάσαρε ιδανικά, νικώντας τον Κασίγιας για το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη.

Ο 19χρονος Ιταλός «χτύπησε» και πάλι στο 76’. Ο Τζέκο έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά στρώθηκε στον Ζιανόλο που στη συνέχεια της φάσης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Και εκεί που οι Ρωμαίοι ήταν κοντά σε ένα καθαρό σκορ ενόψει της ρεβάνς, ήρθε σε μια ανύποπτη φάση η Πόρτο να ανάψει φωτιές ενόψει του ματς στο Οπόρτο, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση.

Στο 79’ οι «Δράκοι» βγήκαν μπροστά, η στραβοκλωτσιά του Σοάρες έγινε… ασίστ στον Άντριαν και εκείνος μείωσε σε 2-1, με τον Μανωλά να έχει ευθύνη στο γκολ, αφού έχασε εντελώς τη φάση.

Ρόμα (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Μιράντε, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντσι, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Τζανιόλο (88′ Σαντόν), Κριστάντε, Πελεγκρίνι (82′ Ν’Ζονζί), Ελ Σαράουι (90′ Κλάιφερτ), Τζέκο

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Πέπε, Μιλιτάο, Φερνάντο (76′ Περέιρα), Σοάρες, Ντανίλο, Τέλες, Ερέρα, Μπραΐμι (68′ Αντριάν Λόπεθ), Φελίπε, Οτάβιο (84′ Ερνάνι).