Η Σαχτάρ λύγισε την Μπαρτσελόνα 1-0 και μπήκε στο κόλπο

Οι Ουκρανοί στο ουδέτερο Αμβούργο πέτυχαν σπουδαία νίκη

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες της σύγχρονης ιστορίας της πανηγύρισε η Σαχτάρ Ντόνετσκ! Παρότι το ρόστερ τους δεν συγκρίνεται με αυτά των πρόσφατων ετών και λόγω της εμπόλεμης κατάστασης αγωνίζονται στο… ουδέτερο Αμβούργο, οι Ουκρανοί κατάφεραν να επικρατήσουν 1-0 της Μπαρτσελόνα.

Δεύτερη νίκη για τη Σαχτάρ στον όμιλο, έφτασε τους 6 βαθμούς και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης, ενώ την ίδια ώρα υποχρέωσε τους Καταλανούς στην πρώτη τους ήττα και τους άφησε στους 9 βαθμούς.

Η Σαχτάρ έδειξε εξ αρχής να το θέλει πιο πολύ! Παρότι η Μπαρτσελόνα υπερείχε στην κατοχή (40%-60%), η ομάδα από το Ντόνετσκ ήταν αυτή που έβγαινε με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση και έμοιαζε πιο απειλητική. Παράλληλα, με εξαιρετική τακτική είχε καταφέρει να περιορίσει στο έπακρο τα ατού της ομάδας του Τσάβι και χτύπησε λίγο πριν το ημίχρονο, με γκολάρα του Σίκαν μετά την εξαιρετική ασίστ του Γκοτσολεϊσβίλι.

Το 1-0 ήταν γεγονός, οι Ουκρανοί είχαν πάρει το προβάδισμα και καλούνταν να το διαχειριστούν. Από την άλλη, οι Καταλανοί ήταν αρκετά φλύαροι και δεν έβγαζαν καλό πρόσωπο, ο Λεβαντόφσκι ήταν καλά κλεισμένος και ο Τσάβι αναγκάστηκε να κάνει τετραπλή αλλαγή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ρίχνοντας στο χορτάρι τους Πέδρι, Φέλιξ, Γιαμάλ και Μπαλντέ.

Η Μπαρτσελόνα έγινε πιο δραστήρια και κινητική, άρχισε να απειλεί και να δημιουργεί. Οι κλασικές ευκαιρίες όμως έλειπαν και οι «μπλαουγκράνα» έμειναν να φωνάζουν για ένα πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με την πτώση του Φέλιξ να μη συγκινεί τον διαιτητή!