Η Σάκκαρη 2-0 την Κβίτοβα, την περιμένει η Καναδή Αντρεέσκου

Η Μαρία Σάκκαρη, Νο 18 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση και νίκησε την Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (Νο 11) με 6-4, 6-3 σε μία ώρα και 20 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του γκραν σλαμ της Νέας Υόρκης.

Επόμενος αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας θα είναι η Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο 7 στον κόσμο, νικήτρια του τουρνουά το 2019), η οποία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βελγίδα Γκρέετ Μίνεν (6-1, 6-2).

Δύο συνεχή γκέιμς έκριναν το πρώτο σετ. Η Σάκκαρη έσωσε δύο μπρέικ πόιντ στο 2-1 και στη συνέχεια έκανε εκείνη μπρέικ, για να προηγηθεί 3-2. Με το σερβίς της να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό (9 άσοι, 89% κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σερβίς) κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στο 6-4.Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Σάκκαρη να «σπάει» ξανά το σερβίς της Κβίτοβα. Η Τσέχα ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ στο σερβίς της Ελληνίδας, η οποία είχε κι άλλες ευκαιρίες για μπρέικ και τελικά τελείωσε το παιχνίδι στο σερβίς της αντιπάλου της, κάνοντας το 6-3.