Η Τότεναμ εκτός έδρας 2-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Οι φιλοξενούμενοι του Ποστέκογλου έπαιξαν απ’ το 71΄ με 10 παίκτες

Η Τότεναμ έχοντας τον Κουλουσέβσκι σε πολύ καλή βραδιά, νίκησε 2-0  εκτός έδρας τη Νότιγχαμ για τη 17η αγωνιστική της Premier League κι έπιασε τη Μάντσεστερ Σίτι στην 4η θέση.

Η Τότεναμ, που από το 71′ έμεινε με 10 παίκτες, συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα, χάρη στα γκολ των Ριτσάρλισον και Κουλουσέβσκι (είχε την ασίστ στο πρώτο τέρμα) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Η πίεση των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος άργησε να αποδώσει, αφού η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά το γέμισμα του Κουλοσέβσκι από τα δεξιά, ο Ριτσάρλισον νίκησε στον αέρα τον Μουρίγιο, έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στην εστία του Τέρνερ, δίνοντας το προβάδισμα στην Τότεναμ.

Στο δεύτερο μέρος η Νότιγχαμ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ του Ελάνγκα στο 58′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά την παρέμβαση του VAR.

Το 2-0 για την Τότεναμ ήρθε μετά από λάθος του Τρένερ, ο οποίος απομάκρυνε άστοχα μετά την πίεση του, στέλνοντας την μπάλα στον Κουλουσέβσκι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε.

Στο 71′ όμως, οι Λονδρέζοι έμειναν με 10 παίκτες. Ο διαιτητής αφού ήλεγξε στο VAR το σκληρό μαρκάρισμα του Μπισουμά στον Γκέιτς, άλλαξε την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει αρχικά στον μέσο της Τότεναμ και του έδειξε την κόκκινη, αποβάλλοντάς τον.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τέρνερ σταμάτησε τον Κουλουσέβσκι, αποκρούοντας δύσκολα με το ένα χέρι το σουτ του κι αποτρέποντας το 3-0 για την Τότεναμ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές κι απείλησαν στο 84′ με το δυνατό σουτ του Γουίλιαμς, όμως η μπάλα βρήκε στον Ρομέρο και κατέληξε κόρνερ.

Από το κόρνερ ο Τόφολο έπιασε την κεφαλιά με τον Βικάριο να διώχνει στη γραμμή και τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1. Στο 90+6′ χάθηκε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Γκιμπς-Γουάιτ να σταματά στο δοκάρι του Βικάριο.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Μπόλι (67′ Γουντ), Μουρίγιο, Ενιακατέ, Γουίλιαμς, Γέιτς, Μανγκαλά (83′ Χάντσον Οντόι), Κουγιατέ (68′ Ντανίλο), Τοφολό, Ελάνγκα, Γκιμπς-Γουάιτ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Ντέιβις, Ουντότζι, Σαρ, Μπισουμά, Τζόνσον (32′ Σκιπ), Κουλουσέβσκι, Σον (88′ Έμερσον), Ριτσάρλισον (72′ Χέιμπιεργκ).