Η Βιγιαρεάλ σήκωσε την κούπα στο Europa League 11-10 στα πέναλτι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σε έναν τελικό θρίλερ που κρίθηκε στο χαμένο πέναλτι του τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Ντε Χέα (11-10 πέν, 1-1 καν. διάρκεια), η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

O σπεσιαλίστας Ουνάι Έμερι έφτασε τις τέσσερις κατακτήσεις σε πέντε τελικούς, βάζοντας ακόμη μία κούπα στην τροπαιοθήκη του, ενώ η Βιγιαρεάλ ομάδα μιας πόλης μόλις 40.000 κατοίκων στην Ισπανία, με την κατάκτηση του Europa League εξασφάλισε και τη συμμετοχή της στο Champions League της νέας σεζόν.

Με άδεια χέρια έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είδε ορισμένα από τα ατού της, όπως ο Μπρούνο Φερνάντες, να μην σηκώνουν το… βάρος του τελικού και να φεύγει με άδεια χέρια από το Γκνανσκ, μπροστά σε 9.500 φιλάθλους.

Με επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκε στο παιχνίδι η Γιουνάιτεντ, πιέζοντας ψηλά την Βιγιαρεάλ ώστε να της δυσκολέψει την κυκλοφορία της μπάλας. Οι Ισπανοί μπορεί να μην κρατούσαν την κατοχή, αλλά την ίδια ώρα με αυτό το σφιχτό 4-4-2 και με τις γραμμές τους να έχουν πολύ κοντινές αποστάσεις, δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Σόλσκιερ να απειλήσει. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 20ο λεπτό με τη σέντρα-σουτ του Σο να περνάει απ’ όλους, με τον Μπάκα λίγα λεπτά μετά να… ζεσταίνει τους  θεατές με την φοβερή σέντρα που κατέληξε σε μια ψηλοκρεμαστή, αλλά ακίνδυνη, κεφαλιά του Μορένο.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Βιγιαρεάλ έβγαινε και πιο μπροστά, κρατώντας μπάλα και στοχεύοντας τους δύο target-man Μπάκα, Μορένο οι οποίοι ξέρουν να παίζουν με πλάτη και να αποτελούν το σκαλοπάτι για το χτίσιμο της επίθεσης. Οι δυο τους, όμως, ξέρουν πολύ καλά και την… τέχνη του σκοραρίσματος, με τον Μορένο να αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο την εκτέλεση φάουλ του Παρέχο για να δώσει προβάδισμα στην Βιγιαρεάλ στο 29ο λεπτό. Ο Έμερι είχε διαβάσει άριστα το παιχνίδι, είχε περιορίσει Πογκμπά, Φερνάντες και Ράσφορντ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει τη Γιουνάιτεντ όχι απλά στο μηδέν, αλλά και χωρίς καθαρή τελική μέχρι το ημίχρονο.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ άλλαξαν άρδην την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, αφού πρώτα γλίτωσαν το γκολ στο 48ο λεπτό όταν από το τσαφ του Μπαϊγί, οι Μπάκα και Πίνο δεν κατάφεραν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση. Αρχικά, στο 52′ η Γιουνάιτεντ φώναξε για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε “παίζετε” στο πέσιμο του Γκρίνγουντ από επαφή του Πεντράθα και τρία λεπτά μετά ο Καβάνι έφερε με κοντινό σουτ το σκορ στα ίσα (1-1). Το ματς ξεκινούσε από την αρχή, η Γιουνάιτεντ έδειχνε να έχει το μομέντουμ και πίεζε, με το σώμα του Πάου Τόρες να… βγάζει την κεφαλιά του Καβάνι που όδευε προς την εστία στο 71΄. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός εξασθενούσε και η κούραση των παικτών έβγαινε στο χορτάρι του γηπέδου με ένα σουτ του Πάου Τόρες λίγο πριν το φινάλε να είναι η τελευταία φάση του αγώνα.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οδηγηθήκαμε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί όπου ο Ντε Χέα αποδείχτηκε μοιραίος…