Ισόπαλο 1-1 το… ελληνικό ντέρμπι της Άλκμααρ με την Τβέντε

Ισόπαλο έληξε το ελληνικό ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής της Eredivisie.

Η Άλκμααρ του Παντελή Χατζηδιάκου και η Τβέντε του Χρήστου Τζόλη έμειναν στο 1-1, με τους δύο Έλληνες παίκτες να ξεκινούν βασικοί και να αντικαθίστανται, ο πρώτος στο 61′ και ο δεύτερος στο 58′.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο ματς, με τον Ρέιντερς να σουτάρει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τζόλης έπιασε δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Βέρχουλστ, στη μοναδική καλή ευκαιρία της Τβέντε στο πρώτο μισό.

Η Άλκμααρ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στρίμωξε για τα καλά την Τβέντε μπροστά στην εστία της, με τον Όντγκααρντ να εκμεταλλεύεται την πίεση και να ανοίγει το σκορ στο 54′.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς μετά το 70′ και ο Ουγκάλντε βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 81′, για το τελικό 1-1.