Καμπανάκι για τον Παναθηναϊκό η ήττα 0-1 από την Ράγιο Βαγιεκάνο

Κακή εμφάνιση στο φιλικό της Λεωφόρου πριν τον αγώνα με τη Ντίπρο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στα φιλικά παιχνίδια κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο στη Λεωφόρο σε ένα ματς που αποτέλεσε την πρόβα τζενεράλε για την Ευρωπαϊκή του πρεμιέρα με την Ντίπρο. Οι πράσινοι προβλημάτισαν με την απόδοσή τους και θορύβησαν τους φίλους τους.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο πρώτο 45λεπτο με τον Μπρινιόλι στα γκολπόστ. Στο δεξί άκρο βρέθηκε ο Βαγιαννίδης και αριστερά ο Χουάνκαρ ενώ οι Σένκεφελντ-Μάγκνουσον ήταν το δίδυμο των στόπερ. Ο Πέρεθ έπαιξε μπροστά από την άμυνα έχοντας δίπλα του τον Τσόκαϊ και λίγο ποιο μπροστά τους βρέθηκε ο Τζούριτσιτς. Στα δεξιά της επίθεσης αγωνίστηκε ο Παλάσιος, αριστερά ο Μπερνάρ και στην κορυφή ο Σπόραρ.

Το τριφύλλι απείλησε πρώτο, μόλις στο 6′, όταν ο Τσόκαϊ έκλεψε τη μπάλα, έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Μόρο έδιωξε σε κόρνερ με επέμβαση στη δεξιά του γωνία. Άστοχο ήταν και το σουτ που επιχείρησε ο Χουάνκαρ στο 10′ με το δεξί όταν η μπάλα στρώθηκε μπροστά του.

Οι Ισπανοί ανέβασαν την απόδοση τους μετά το πρώτο δεκάλεπτο και άρχισαν να πατάνε στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Κάθε σέντρα όμως συρτή ή ψηλά ήταν εύκολη λεία για τον Μπρινιόλι. Στο 24′ ο Τρέχο βρέθηκε στα δεξιά, επιχείρησε και το διαγώνιο σουτ με τον Ιταλό να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά τη διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά, στην καλύτερη στιγμή του στο παιχνίδι. Σε βαθιά μπαλιά ο Σπόραρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε από τα αριστερά έκανε το διάγώνιο σουτ αλλά ο Μόρο έδιωξε τη μπάλα εκ νέου.

Ο Παναθηναϊκός και στην έναρξη του β΄ μέρους όπως και σε αυτή του πρώτου μπήκε καλά. Στο 52ο λεπτό λεπτό του αγώνα οι πράσινοι απείλησαν . Ο Τζούρισιτς εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, αλλά το σουτ του Παλάσιος κόντραρε στα σώματα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζούρισιτς πέρασε υπέροχα την στον Βαγιαννίδη, με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα σουτ και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα η Ράγιο έκανε το 0-1. Ο Πέρεθ έκανε το λάθος, οι παίκτες της Ράγιο έκλεψαν, με τον Μπρινιόλι να κερδίζει δύο φορές τον Αλβάρο, αλλά την τρίτη δεν τα κατάφερε και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων σκόραρε.

Οι πράσινοι μετά το γκολ ανέβασαν ρυθμούς και είχαν μια – δύο καλές στιγμές. Στο 60ο λεπτό του αγώνα το τριφύλλι αναπτύχθηκε ωραία, ο Χουάνκαρ πασαρε στον Παλάσιος, ο οποίος πήρε ωραία την μπάλα, αλλά το σουτ έφυγε μόλις άουτ.

Η είσοδος των Μλαντένοβιτς, Μαντσίνι, Βιλένα βοήθησε πολύ το τριφύλλι που άρχισε να γίνεται πιο απειλητικό. Στο 62ο ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά, η άμυνα της Ράγιο έκανε το λάθος, αλλά η άμυνα της ισπανικής ομάδας έδιωξε πριν ο Σπόραρ σκοράρει.  Στο 71ο λεπτό του αγώνα ο Μαντσίνι πάσασε στον Παλάσιος, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ της Ράγιο είχε απάντηση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μλαντένοβιτς να μην πιάνει καλά το σουτ. Ο Βιλένα στο 81΄ πήρε την μπάλα στο κέντρο, διένυσε κάποια μέτρα, έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Μλαντένοβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει συμπαίκτη του.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Ζέκα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε μάχες και έδειξε ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερος. Την ίδια και το πρώτο δείγμα του Τόνι Βιλένα ήταν θετικό. Ο Ολλανδός χαφ έδειξε ότι έχει την ποιότητα.

Παρόλα αυτά το δείγμα δεν ήταν θετικό για τους πράσινους λίγες μέρες πριν από το παιχνίδι με την Ντνίπρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι (61′ Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (74′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (90′ Σιδεράς), Μάγκνουσον (90′ Φικάι), Χουάνκαρ (61′ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (74′ Ζέκα), Τσοκάι (61′ Βιλένα), Τζούριτσιτς (83′ Αϊτόρ), Μπερνάρ (62′ Μαντσίνι), Παλάσιος (74′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (83′ Γερεμέγεφ).

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Μόρο, Τσαβάρια (63′ Πριέτο), Αριντάνε, Ισί (46′ Πόνσε), Τρέχο (46′ Πόζο), Ντέκα, Αντρές (46′ Άλβαρό), Μουμίν, Μπάλιου, Όσκαρ, Φαλκάο (46′ Τομάς).