«Καθάρισε» νωρίς η Σοσιεδάδ 3-1 την Μπενφίκα που βουλιάζει

Τρία γκολ μέχρι το 21΄ είχαν πετύχει οι Ισπανοί

Η «καυτή» Σοσιεδάδ «καθάρισε» νωρίς το ματς με την Μπενφίκα κι επικράτησε με 3-1 για να αγκαλιάσει την πρόκριση στη φάση των «16».

Η ισπανική ομάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου και περιμένει το παιχνίδι που διεξάγεται σε λίγη ώρα, το Ζάλτσμπουργκ-Ίντερ, όπου εφόσον οι «νερατζούρι» επικρατήσουν, τότε η Ίντερ και η Σοσιεδάδ θα εξασφαλίσουν αμφότερες την πρόκριση.

Παραμένει στην τελευταία θέση η Μπενφίκα χωρίς βαθμούς και πλέον, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα από την Πορτογαλία, η οποία θα παλέψει να προλάβει την 3η θέση. Εκρηκτικό ήταν το πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και «τέλειωσαν» το παιχνίδι σε 21 λεπτά. Ο Μερίνο μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ογιαρθάμπαλ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 12’. Ο Μπαρενετσέα στο 21ο λεπτό έγραψε το 3-0 για την Σοσιεδάδ, σκορ με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και χαμένο πέναλτι στο 29’ με τον Μέντεθ.

Η Μπενφίκα στο δεύτερο ημίχρονο πατούσε καλύτερα, με τον Ράφα Σίλβα στο 50ο λεπτό να μειώνει σε 3-1. Η πορτογαλική ομάδα στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να φτιάχνει κάποιες καλές φάσεις, τις οποίες όμως δεν κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ.