«Καυτός» Γιάνκοβιτς έδωσε τη νίκη-θρίλερ στον Χολαργό

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του και τέταρτη στο σύνολο πανηγύρισε ο Χολαργός στο «Αντώνης Τρίτσης».

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 65-62 του Ήφαιστου Λήμνου, για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών, και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 4-5. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 20 πόντους, ενώ με 2/2 βολές στα τελευταία 2΄΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άγγιξαν την απόλυτη ανατροπή στον… επίλογο του αγώνα, ξεχώρισε ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον με 16 πόντους. Ωστόσο, ο Αμερικανός ήταν ο μοιραίος του αγώνα για τον Ήφαιστο, καθώς αστόχησε αρχικά σε λει απ στα 3΄΄ (ο Ντάνι Αγκμπελέσε έδιωξε την μπάλα από τη στεφάνη για τον Χολαργό) και στη συνέχεια στο τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62

Ο Χολαργός μπήκε αποφασισμένος σε άμυνα και επίθεση στο παρκέ και στο 3΄ βρέθηκε στο 11-1, ενώ με τον Γιάνκοβιτς σε ρόλο εκτελεστή ξέφυγε με +12 στο 8΄ (20-8), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-11.

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, παρά τις προσπάθειες των Μπρέιζελτον και Γκότσερ (30-22 στο 18΄) για ανατροπή, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10 (34-24).

Γιάνκοβιτς και Χόκινς «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο 23΄ στο +16 (43-27) για τον Χολαργό, που μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +11 (51-40). Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στα 33΄΄ για τη λήξη σε 63-62, μετά από επιμέρους σκορ 12-22.

Ωστόσο, με τον Μπρέιζελτον να εξελίσσεται από… ωραίο σε μοιραίο και τον Γιάνκοβιτς να μη λαθεύει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ο Χολαργός γλίτωσε από το «έμφραγμα».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας

Οι συνθέσεις:
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 3 (1), Γιάνκοβιτς 20 (3), Οκερεαφόρ 8 (5 ασίστ), Αγκμπελέσε 4 (6 ριμπάουντ), Χόκινς 17 (1), Κώττας 2, Καμπερίδης 3, Τάλτον 4, Σκουλίδας, Λοβ 4.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μούρτος 3 (1), Γκότσερ 7 (2), Έβανς 12 (11 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φρεϊμάνις 7 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 1, Γόντικας, Γουίγκινς, Σμιθ 9.

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ