Κόπα Αφρικα: Εκπλήξεις στην πρεμιέρα

Αρκετές εκπλήξεις σημειώθηκαν στην πρεμιέρα του Κόπα Αφρικα, που διεξάγεται στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού.

Η Νιγηρία και η Αίγυπτος, δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί, καθώς παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 και 2-2 σε Ισημερινή Γουϊνέα και Μοζαμβίκη, αντίστοιχα, όπως και η Γκάνα που ηττήθηκε με 2-1 από το Πράσινο Ακρωτήριο.

Η Νιγηρία, τρεις φορές νικήτρια της διοργάνωσης (1980, 1994, 2013), δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την -θεωρητική- υπεροχή της και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την Ακτή Ελεφαντοστού, που επικράτησε της Γουινέας Μπισάου με 2-0 στην εναρκτήρια αναμέτρηση.     Οι «Super Eagles» εμφανίσθηκαν κατώτεροι του αναμενομένου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιμπάν (36`) για να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα, με τον επιθετικό της Νάπολι, Βίκτορ Οσιμέν.

Πλέον, η Νιγηρία θα παίξει «τελικό» με την Ακτή Ελεφαντοστού την ερχόμενη Πέμπτη, ενώ στον Β’ όμιλο, η Αίγυπτος του Μοχάμεντ Σαλάχ απέφυγε την καταστροφή ισοφαρίζοντας με πέναλτι του άσου της Λίβερπουλ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «Φαραώ», που έχουν κατακτήσει επτά φορές την διοργάνωση προηγήθηκαν μόλις στο 2` με τον Μοχάμεντ, αλλά η Μοζαμβίκη προηγήθηκε με τα τέρματα των Γουίτι (55`) και Μποκέ (58`).

Τέλος, στο στάδιο «Houphouët-Boigny» στην πρωτεύουσα της Ακτής Ελεφαντοστού, το Πράσινο Ακρωτήριο νίκησε την Γκάνα στα τελευταία λεπτά και προηγείται στον Β` όμιλο. Τα τέρματα των νικητών, σημείωσαν οι Μοντέϊρο (17`) και Ροντρίγκες (92`), ενώ για την Γκάνα ισοφάρισε ο Τζικού στο 56ο λεπτό. Ο Γκανέζος, Αντρέ Αγιού «έγραψε Ιστορία» στην διοργάνωση, με συμμετοχή σε οκτώ Κόπα Αφρικα, «πιάνοντας» στην κορυφή του σχετικού πίνακα τον Καμερουνέζο, Ριγκομπέρ Σονγκ, ο οποίος πλέον, είναι προπονητής στην εθνική ομάδα της πατρίδας του.