Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 5-0: Μπορεί και χωρίς τον… Κριστιάνο Ρονάλντο (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σίφουνας απέναντι στην Άρσεναλ, την οποία διέλυσε με 5-0 χωρίς να της δώσει την ευκαιρία να ανασάνει σε κανένα σημείο του αγώνα. Έστω και χωρίς τον… Κριστιάνο Ρονάλντο, τον οποίο ήθελε ο Πεπ στην Σίτι, αλλά αυτός προτίμησε να ξαναπάει στην Γιουνάιτεντ.

Οι «Πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα έδειξαν την κυριαρχία τους από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, κάνοντας τους «κανονιέρηδες» να φαίνονται πραγματικοί κακομοίρηδες σε όλη την διάρκεια του ματς.

Ο Μικέλ Αρτέτα δύσκολα θα σώσει την θέση του με τέτοιες εμφανίσεις, έχοντας γράψει το όνομά του στα βιβλία της αρνητικής ιστορίας της Άρσεναλ, καθώς μετά από τρεις αγωνιστικές στη Premier League μετρά εννιά γκολ κατά και κανένα υπέρ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε συντηρητικά το παιχνίδι, με την Άρσεναλ να προσπαθεί να πιέσει για να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Πολιτών. Ωστόσο, όλα τελείωσαν στο 7΄, όταν ο Γκουντογκάν νίκησε με κεφαλιά τον Λένο για να κάνει το 1-0.

Η Άρσεναλ γκρέμισε όσα προσπαθούσε να χτίσει και κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο. Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά του Φεράν Τορές να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Ισπανό να εκμεταλλεύεται την πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα και την αδράνεια της άμυνας για να κάνει το 2-0.

Το παιχνίδι έδειχνε να έχει πάρει το δρόμο του από εκείνο το σημείο, με την Σίτι να κάνει ό,τι θέλει στο ματς και την Άρσεναλ να έχει το ρόλο του θεατή. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 35΄ όταν ο Τσάκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για τους «κανονιέρηδες», εξαιτίας σκληρού μαρκαρίσματος στον Κανσέλο.

Χαρακτηριστικό της κατάστασης που επικρατεί στην Άρσεναλ είναι το γεγονός πως από το 36΄άρχισαν να αποχωρούν από τις κερκίδες οι άνθρωποι που είχαν κάνει το ταξίδι για το Μάντσεστερ.

Δύο λεπτά πριν φύγει το ημίχρονο, ο Ζεσούς πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Γκρίλις και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν πραγματική παράσταση για ένα ρόλο, με την Άρσεναλ να δυσκολεύεται ακόμα και να περάσει το κέντρο. Ο Ρόδρι με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 4-0 στο 53΄, με την κατοχή να φτάνει στο πρώτο δεκάλεπτο σε ποσοστό 90% για τους Πολίτες.

Η Σίτι συνέχιζε να βρίσκεται έξω από την περιοχή της Άρσεναλ, κάνοντας ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Οι «κανονιέρηδες» το μόνο που έκαναν ήταν να αμύνονται συνεχώς και να ελπίζουν να μην ανέβει σε επικίνδυνα ύψη το σκορ.

Πρωταγωνιστής των επόμενων στιγμών για τους Πολίτες ήταν ο Στέρλινγκ, ο οποίος αστόχησε σε τρεις περιπτώσεις. Αρχικά στο 68΄ δεν μπόρεσε να νικήσει το Λένο πρώτα με κεφαλιά και μετά με σουτ, ενώ στο 77΄ και πάλι ο Γερμανός τερματοφύλακας τον κέρδισε σε τετ α τετ.

Τελικά η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να γλιτώσει το πέμπτο γκολ, με τον Φεράν Τόρες να αποτελεί και πάλι το δράστη. Ο Ισπανός νίκησε τον Λένο με κεφαλιά στο 84΄και έκλεισε ιδανικά το παιχνίδι για την ομάδα του.

Η Άρσεναλ ολοκλήρωσε τον αγώνα με μία τελική, τη στιγμή που η Σίτι προσέγγισε τις 30, ενώ η κατοχή έφτασε σε επίπεδα 80% για τους Πολίτες.

Οι ενδεκάδες

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (46΄Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα (57΄Στέρλινγκ), Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ζέσους (60΄Μαχρέζ), Τόρες, Γκρίλις

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Σέντρικ, Τσάκα, Σμιθ-Ρόου, Τίρνεϊ, Σάκα (46΄Ελνένι), Όντεγκααρντ (71΄Μάιτλαντ-Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ (58΄Λακαζέτ).