Μαθήματα αξιοπρέπειας και απάντηση στους πονηρούς έδωσε ο Ολυμπιακός που γκρέμισε τον Παναθηναϊκό 1-0 απ’ την κορυφή

Ο Ρέαμπτσιουκ στο 68΄ έριξε τη χαριστική βολή στους πράσινους στο άδειο Καραϊσκάκη

Μαθήματα αξιοπρέπειας έδωσε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη. Ρίχνοντας χαστούκι στους πονηρούς και παίζοντας για την ιστορία του νίκησε τον Παναθηναϊκό 1-0 στο άδεια λόγω τιμωρίας Καραϊσκάκη, στερώντας του ουσιαστικά το πρωτάθλημα.

Το μέγεθος του Ολυμπιακού σε επέτρεπε κραυγές και ψίθυρους. Τα περί συμμαχιών Μαρινάκη-Αλαφούζου και τα περί… υπόσχεσης του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη για πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό κατέπεσαν στο Φάληρο. Εκεί όπου αποδείχτηκε περίτρανα πως φαντασιόπληκτοι και σκευωροί εξευτελίστηκαν.

Ο Ολυμπιακός έριξε τους «πράσινους» από την κορυφή, κάνοντας «δώρο» στην ΑΕΚ και πάει σε «τελικό» με τον ΠΑΟΚ για την 3η θέση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άδειος από ενέργεια, καθώς την χειρότερη στιγμή τον έπληξε ο κορωνοϊός, ενώ πλήρωσε και τα λάθη του Ιανουαρίου στις μεταγραφές. Η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στα paly offs αλλά και σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό επί των ημερών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς (και μετά από συνολικά επτά ματς) ήρθε τη χειρότερη δυνατή στιγμή για το τριφύλλι.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Ρέαμπτσιουκ στο 68’. Ο Ζοσέ Ανιγκό παρέταξε τον Ολυμπιακό με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα που αγωνίστηκε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, ενώ ο ομόλογός του στον πάγκο του τριφυλλιού, Ιβάν Γιοβάνοβιτς, εμπιστεύτηκε τον Σάντσες στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Σπόραρ για την κορυφή της επίθεσης έχοντας να διαχειριστεί και τα προβλήματα με τον κορωνοϊό.

Από τακτικής πλευράς ο Ολυμπιακός περίμενε στο δεύτερο τρίτο τον Παναθηναϊκό και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί κάθε πράσινο λάθος για να βγει σε καταστάσεις τρανζίσιον, τη στιγμή που οι πράσινοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στο να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες όταν είχαν τη μπάλα.

Ως εκ τούτου οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί στο 11’ μετά από κάθετη πάσα του Μπερνάρ στον Τσέριν που πρόλαβε ο Τζολάκης και τον Ολυμπιακό στο 23’ με τον Μπρινιόλι να προλαβαίνει τον Μπακαμπού μετά από έξοχη πάσα του Χουάνγκ.

Ο Νοτιοκορεάτης μέσος των ερυθρόλευκων ήταν πρωταγωνιστής στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 31’ όταν σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής δίπλα από την εστία αφού προηγουμένως η μπάλα είχε κοντράρει στον Σάρλια.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων χωρίς σκορ, ώσπου στο 51’ καταγράφηκε η κορυφαία φάση στο ματς με τον Ολυμπιακό να φτάνει πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ μετά από σουτ του Εμβιλά έξω από την περιοχή που τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 57’ ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντόη στον Σπόραρ και στο ίδιο λεπτό ο Τσέριν πήρε τη μπάλα από τον Μπερνάρ στο ύψος του πέναλτι και σούταρε προς την εστία αλλά ο Ντόη έβαλε την προβολή και παραχώρησε κόρνερ σώζοντας την ομάδα του.

Στο 68’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν ο Φορτούνης έδωσε ωραία στον Ροντινέι που έβγαλε συρτή σέντρα από δεξιά και ο Ρέαμπτσιουκ με προβολή την έστειλε στα δίχτυα (1-0).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε κι απώλεσε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο 72’ με τον Ιωαννίδη να βρίσκει τον Μπερνάρ που σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι!

Αυτή ήταν η κορυφαία και η τελευταία ευκαιρία του τριφυλλιού να ξαναμπεί στο ματς που ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βάζει stop στις προσδοκίες του αιωνίου αντιπάλου του για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ απέφευγε τα πολλά σφυρίγματα και σωστά απέβαλε στις καθυστερήσεις τον Ραμόν του Ολυμπιακού για πάτημα στον Σάρλια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό / 4-3-3): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ (75’ Κασάμι), Σαμασέκου, Μπιέλ (63’ Βρουσάι), Μπακαμπού (46’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (76’ Ράμος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Σάντσες (73’ Κώτσιρας), Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (78’ Πούχατς), Τσέριν, Πέρεθ (73’ Κλέινχεϊσλερ), Κουρμπέλης, Παλάσιος (67’ Μαντσίνι), Σπόραρ (66’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ.