Με Μανούσο ο Ατρόμητος 2-0 τον Παναιτωλικό

Ο Μανούσος πήρε στην πλάτη του τον Ατρόμητο κι έχοντας γκολ και ασίστ τον οδήγησε σε νίκη 2-0 επί του Παναιτωλικού για την 6η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Κάναντι ήταν ανώτερη κόντρα σε έναν Παναιτωλικό που έβγαλε ελάχιστες ευκαιρίες σε όλο το ματς.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό για τον Ατρόμητο, όταν η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Ρισβάνης έκανε την κεφαλιά και έστρωσε στον Κωτσόπουλο αλλά το σουτ του από την περιοχή το έβγαλε ο Κνετ. Ο Λάζαρος πήρε το ριμπάουντ αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Πάντως στην αμέσως επόμενη φορά που οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή, πήραν και κεφάλι στο σκορ. Ο Ρισβάνης που είχε προωθηθεί και σε αυτή τη φάση ανατράπηκε στην περιοχή από τον Ντάλσιο, ο Μανούχος είδε τη φάση στο μόνιτορ και καταλόγισε πέναλτι. Ο Μανούσος στο 14ο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά του Κνετ και άνοιξε λογαριασμό στο ματς.
Όσο ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να βγάλει καν τελική, ο Ατρόμητος πέταξε σπουδαία ευκαιρία να σημειώσει και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα, όταν ο Λάζαρος στο 35’ βρήκε στο πέναλτι τον Σάλομον, αλλά το τελείωμα του Αυστριακού στην κίνηση, που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή των «καναρινιών», έφυγε ψηλά.

Μπορεί ο Παναιτωλικός να μην είχε τελική στο πρώτο μέρος, αλλά η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν δική του. Ο Ρισβάνης έκανε το λάθος στο 50’ η μπάλα έφτασε στον Αριγίκμπι που δοκίμασε τα πόδια του, αλλά ο Γιαννιώτης έπεσε στη γωνιά του και έβγαλε τη φάση.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς άλλαξαν όμως ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ταχάρ πήγε με τις τάπες στον Κωτσόπουλο με τον διαιτητή Μανούχο να είναι κοντά στη φάση και να δείχνει κόκκινη αφήνοντας σωστά με δέκα παίκτες τα «καναρίνια».

Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε από το ξεκίνημα να διεκδικήσει κάτι και το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο, έκανε χειρότερα τα πράγματα. Ο Ατρόμητος στο 78’ καθάρισε το ματς, όταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης Μανούσος βρήκε στην περιοχή τον Κωτσόπουλο που δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να νικήσει τον Κνετ για το 2-0.
Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο (81’ Στρούγγης), Ρισβάνης, Γούτας, Γκαλβάο (66’ Τομάσεβιτς), Κιβρακίδης, Σάλομον, Μπουσουλάτζιτς (81’ Χαρίσης), Μανούσος, Χριστοδουλόπουλος (66’ Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Καρασαλίδης, Μάζουρεκ (55’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (68’ Βέργος), Ντάλσιο (68’ Άλβαρεζ), Ντίαζ, Ταχάρ, Κωνσταντόπουλος, Σκαρντουέλι, Γιάκολις (68’ Μεντόζα)