Με σούπερ Λάζαρο ο Ολυμπιακός 1-3 στη Λουκέρνη πήρε την πρόκριση

Με σούπερ Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στη Λουκέρνη, όπου κέρδισε για δεύτερη φορά τους Ελβετούς. Το σημερινό 3-1 σε συνδυασμό με το επιβλητικό 4-0 του Φαλήρου, χάρισε πανηγυρική πρόκριση στους Πειραιώτες στα πλέι οφ του Europa League.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Swissporarena φάνηκε ξεκάθαρα και πάλι ότι η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη. Ο Ολυμπιακός γρήγορα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι δεν είχε λόγο να πάρει αχρείαστα ρίσκα, κατάφερε να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει την αντίπαλη εστία δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες..

Οι Ελβετοί μονάχα για λίγα λεπτά στο ξεκίνημα προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά και να γεμίσουν την περιοχή του Γιαννιώτη με παίκτες, όμως γρήγορα «ξεφούσκωσαν». Από την πλευρά της, η ομάδα του Μαρτίνς και πάλι ξεκίνησε το ματς με παιχνίδι από τα άκρα, επιχειρώντας να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του και να την κυκλοφορήσει ψύχραιμα. Μετά την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, από την κεφαλιά άουτ του Σιρπφ στο 6′ για τη Λουκέρνη, ο Ολυμπιακός έχασε αμέσως και την δική του πρώτη μεγάλη ευκαιρία, στο 8′. Μετά από βολέ του Γιαννιώτη και λάθος εκτίμηση του Σουλτς, ο Γκερέρο έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισα για τον Φορτούνη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σάλβι.

Από το δεκάλεπτο και μετά, ο Ολυμπιακός πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με καλή κυκλοφορία και ψύχραιμο, ορθολογικό παιχνίδι στη μεσαία γραμμή. Στο 15′ ο Καμαρά απείλησε ξανά με ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ, όμως ο Σάλβι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 23′ ουσιαστικά η υπόθεση-πρόκριση τελείωσε και τυπικά.

Μετά από μια από τις ωραίες συνεργασίες των «ερυθρόλευκων» στις πτέρυγες, Ομάρ και Ποντένσε συνδυάστηκαν, ο Νορβηγός έκανε την κίνηση και τη σέντρα, ο Γκερέρο σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, όμως ο Λάζαρος που ακολούθησε τη φάση «κάρφωσε» τη μπάλα στη γωνία του Σάλβι για το τρίτο του γκολ ήδη στη σεζόν και το 0-1.

Στο 59ο λεπτό, ο Σάλβι απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ποντένσε μετά από συνεργασία Καμαρά και Ομάρ, όμως λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Ολυμπιακός έφτασε στο στόχο του. Μετά από πλασέ του Βούκοβιτς στο δοκάρι και κεφαλιά πάσα του Μιράντα που ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Λάζαρο, ο διεθνής μεσοεπιθετικός διπλασίασε από κοντά τα δικά του γκολ αλλά και της ομάδας του, φτάνοντας τα 4 σε 2 επίσημα ματς και οδηγώντας τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ.

Στο 68′ οι «ερυθρόλευκοι», ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Αυτή τη φορά ο Φετφατζίδης έφτιαξε τη φάση με ωραία κάθετη για τον Ποντένσε, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Σάλβι έδιωξε ασταθώς και ο Γκερέρο σε κενή εστία πέτυχε το 0-3.

Λάζαρος και Φετφατζίδης αστόχησαν στο 75′ και το 80′ στη συνέχεια, ενώ στο φινάλε του αγώνα η Λουκέρνη κατάφερε τουλάχιστον να πετύχει το γκολ της τιμής, όταν πια ο Ολυμπιακός είχε χαλαρώσει πλήρως. Ήταν το 82ο λεπτό, όταν μετά από αντεπίθεση και απόκρουση του Γιαννιώτη σε σουτ του Σιρπφ, ο Ντεμασάι με ωραίο, δυνατό σουτ νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ, στην πρώτη του επαφή με τη  μπάλα για το 1-3.

Διαιτητής: Κίριλ Λεβνίκοφ (Ρωσία)

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Σίντλερ, Γκρέτερ, Σουλτς, Άλβες, Σνόιλι (67′ Βάργκας), Γκβίλια, Βόκα, Σίρπφ, Ούγκρινιτς (67′ Βολφ), Ελέκε.
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά (72′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (63′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο (70′ Ανσαριφάρντ).