Ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε 3-1 τη Χαποέλ Μπερ Σεβά

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 3-1 της Χαποέλ Μπερ Σεβά στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League.

Οι Κύπριοι φιλοξένησαν τους πρωταθλητές Ισραήλ στη ρεβάνς του 2-2 του πρώτου αγώνα. Η Χαποέλ Μπερ Σεβά προηγήθηκε στο σκορ στο 19’ με τον Εντέν Μπεν Μπασάτ, όμως ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε στην επανάληψη, ισοφάρισε αρχικά με τον Κατζού στο 64’ και στο 79’ με τον Λούκας Σόουζα έφτασε και σε δεύτερο γκολ.

Μάλιστα, ο ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις πέτυχε και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Λούκας Σόουζα, «σφραγίζοντας» έτσι την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Αστάνα. Σε άλλα σημαντικά παιχνίδια, η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα άφησε εκτός συνέχειας την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ενώ εύκολο έργο μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα είχε η Λειψία κόντρα στην Κραϊόβα.