Ο Oλυμπιακός λύγισε 1-0 στο Λονδίνο από τη Γουέστ Χαμ και ψάχνει θαύμα

Ο Καμαρά είχε δοκάρι και δεν μπόρεσε ν’ απαντήσει στο γκολ του Πακετά στο 74΄

Ο Ολυμπιακός έδειξε στο Λονδίνο πως μπορούσε να πάρει το αποτέλεσμα από τη Γουέστ Χαμ, έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά ο Πακετά στο 74΄ νίκησε τον Πασχαλάκη κι έδωσε τους τρεις πόντους στους Άγγλους. Η ήττα 1-0 άφησε τους ερυθρόλευκους στο -5 από τις θέσεις πρόκρισης στο Europa και όλα δείχνουν πως θα συνεχίσουν στο Conference League.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά, μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση στο δοκάρι του Καμαρά, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Γουέστ Χαμ πήρε την μπάλα στα πόδια της στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να την περιμένει, θέλοντας να κλέψει μπάλες για να απειλήσει στην κόντρα. Ο Μπενραχμά έδειξε τις διαθέσεις του από τα πρώτα λεπτά και στο 2’ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Την καλύτερή της φάση στο πρώτο μέρος, Η Γουέστ Χαμ την έφτιαξε στο 13’, με τον Μπενραχμά να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και αριστερά, πιάνοντας γλυκό πλασέ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Τα «σφυριά» ζεστάθηκαν και τρία λεπτά μετά, ο Μπόουεν έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 32’ οι Λονδρέζοι ανησύχησαν τον Ολυμπιακό με τον Μπενραχμά να πιάνει δυνατό σουτ που έδιωξε με δυσκολία ο Πασχαλάκης και αυτή ήταν μέσα στις μία-δύο πιο καλές φάσεις των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

Ο Αγκέρ λίγο ήθελε να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό στο 34’ με την κεφαλιά του να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Μαρτίνεθ έφτιαξε την καλύτερή της φάση στο πρώτο μέρος, με τον Ορτέγκα να κάνει το γύρισμα απ’ τ’ αριστερά και τον Ποντένσε να πιάνει σουτ με τη μία από θέση βολής, το οποίο, ωστόσο, ήταν άστοχο.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στη ροή του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γουέστ Χαμ να έχει την ελαφρά υπεροχή, αλλά και τον Ολυμπιακό να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα σε αμυντικό επίπεδο. Επιπλέον, οι Πειραιώτες είχαν και τις πρώτες δύο τελικές, με τα σουτ των Φορτούνη και Καμαρά άουτ στο 51′ και το 53′. Στο 63′ ο Γουόρντ-Πράους είχε ένα πολύ καλό σουτ που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης και ένα ακόμη δεκάλεπτο μετά, στο 74′, ήρθε η φάση που έκρινε το παιχνίδι. Ο Γουόρντ-Πράους έκανε γέμισμα στην περιοχή βλέποντας τον Πακετά στην πλάτη της άμυνας, ο Ορτέγκα τον κράτησε σε κανονική θέση και αυτός με αριστερό βολέ στην κίνηση έγραψε το 1-0. Ο διαιτητής αρχικά έδωσε οφσάιντ μετά την σχετική υπόδειξη του βοηθού, ωστόσο μετά τον έλεγχο του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο τελευταίο τέταρτο, μετά και τις αλλαγές του Μαρτίνεθ, ο Ολυμπιακός έκανε ίσως την καλύτερη προσπάθειά του για να ισοφαρίσει. Στο 86′ έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 μετά το κόρνερ του Φορτούνη, όμως ο Καμαρά με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Άουτ πέρασε και το πολύ καλό πλασέ του Ροντινέι στο 88′ μετά από ατομική προσπάθεια του Βραζιλιάνου. Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε ως το τέλος, με τη Γουέστ Χαμ να κρατά το 1-0 και να φτάνει τους 9 βαθμούς, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στους 4.

Καλός ο διαιτητής Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες / 4-4-2): Φαμπιάνσκι, Έμερσον, Αγκέρ, Μαυροπάνος, Κουφάλ, Μπενραχμά (84′ Κορνέ), Γουόρντ-Πράους, Άλβαρες (80′ Σούτσεκ), Πακετά, Κούντους (89′ Μουμπαμά), Μπόουεν.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Πορόσο, Ροντινέι, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (76′ Σκάρπα), Χέσε (89′ Μπιέλ), Φορτούνης, Ποντένσε (76′ Μασούρας), Γιόβετιτς (56′ Ελ Κααμπί).