Η Βιγιαρεάλ στο τέλος έφερε τα πάνω κάτω και νίκησε 2-1 τη Μακάμπι Χάιφα

Οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά μέχρι το 82΄, ενώ στις καθυστερήσεις είχαν δοκάρι

Η Βιγιαρεάλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στη Λάρνακα, όπου έλαβε χώρα η αναμέτρησή της με τη Μακάμπι Χάιφα λόγω της κατάστασης στο Ισραήλ. Παρόλα αυτά, με γκολ στο 82′ και στο 86′ κατόρθωσε να φέρει τα πάνω κάτω και να κερδίσει 1-2.

Έτσι, η Βιγιαρεάλ προσπέρασε τον Παναθηναϊκό μετά την ήττα του από τη Ρεν έχοντας 6 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» έμειναν στους 4. Από την άλλη, η Μακάμπι Χάιφα έμεινε στον 1 πόντο και η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέμεινε φαβορί για την τρίτη θέση, σε περίπτωση που δεν εξασφαλίσει την πρόκριση.

Ο αγώνας για αρκετή ώρα κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, μέχρι οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ στο 30′. Ο Ραφαέλοφ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή κάνοντας έξυπνη σέντρα και ο Αμπντουλαγέ Σεκ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για το 1-0.

Η Βιγιαρεάλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, καθώς ο Μπρέρετον Ντίας κέρδισε στο 35′ πέναλτι. Ο Αλεξάντερ Σέρλοθ νικήθηκε από τον Κεούφ, όμως χρειάστηκε να γίνει επανάληψη του πέναλτι, με τον Τριγκέρος να μην καταφέρνει ούτε αυτός να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ισραηλινού τερματοφύλακα!

Στο δεύτερο μέρος, η Βιγιαρεάλ ανέβασε την πίεσή της, όμως οι Ισραηλινοί έμοιαζαν να κρατούν το προβάδισμά τους χωρίς να απειλούνται. Ο Πατσέτα ρίσκαρε και έβαλε μέσα όσους επιθετικούς έχει, και δικαιώθηκε όταν η «χρυσή αλλαγή» Μπαένα ισοφάρισε σε 1-1 στο 82′. Τα «κίτρινα υποβρύχια» δεν έμειναν εκεί, αφού 4 λεπτά αργότερα ο Αλεξάντερ Σέρλοθ έβαλε μπροστά την ομάδα του, με αποτέλεσμα να εξιλεωθεί και για το χαμένο πέναλτι νωρίτερα. Η Χάιφα είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις, με τους Ισπανούς όμως να παίρνουν τη νίκη.