Με χατ-τρικ του Μοράλες η Βιγιαρεάλ 3-1 την Οσασούνα πριν τον Παναθηναϊκό

Ο Ισπανός επιθετικός μέσα σε 23 λεπτά «καθάρισε» το ματς

Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-1 της Οσασούνα στο «Θεράμικα», για τη 14η αγωνιστική της La Liga!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε τις λύσεις στην επανάληψη ώστε να πάρει την τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, φτιάχνοντας έτσι την ψυχολογία της ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης την ερχόμενη Πέμπτη (30/11) με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για τη φάση των ομίλων του Europa League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους δεν ήταν άλλος από τον Χοσέ Λουίς Μοράλες, με τον Ισπανό επιθετικό να πετυχαίνει χατ-τρικ μέσα σε 23 λεπτά, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο 36χρονος άσος άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό από ασίστ του Μορένο, ενώ, με όμορφο σουτ στο 71′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με την κεφαλιά του Κατένα, για να έρθει και πάλι ο Μοράλες στο 80′ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Με τη νίκη αυτή, η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, μειώνοντας – προσωρινά – στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την πρώτη 6άδα.