Η ΑΕΚ έπεσε πάνω στον κέρβερο Λόπεθ κι έχασε 0-2 απ’ την Μαρσέιγ

Έμεινε στο -3 από την πρώτη δυάδα βλέποντας το ενδεχόμενο πρόκρισης στα νοκ άουτ του Europa League να δυσκολεύει

Η ΑΕΚ πλήρωσε την αφλογιστία της απέναντι στην αποτελεσματική Μαρσέιγ και με την ήττα 0-2 στην OPAP Arena, έμεινε στο -3 από την πρώτη δυάδα βλέποντας το ενδεχόμενο πρόκρισης στα νοκ άουτ του Europa League να δυσκολεύει.

Η Ένωση των 21 τελικών και των 15 κόρνερ έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Ισπανό τερματοφύλακα Λόπεθ και πλέον μετά το 0-2 ψάχνει υπέρβαση με Μπράιτον και Άγιαξ για την πρόκριση!

Εμπεμπά και Σαρ σημείωσαν τα δύο τέρματα των νικητών, με την Ένωση να έχει καλές στιγμές αλλά να μην καταφέρνει να βρει έστω ένα γκολ και να αποτυγχάνει σε μία ακόμη περίπτωση να κάνει… ευρωπαϊκό σεφτέ στο γήπεδό της.

Η Ένωση διατηρείται στο +2 από τον ουραγό του ομίλου, Άγιαξ, έχοντας τον πρώτο λόγο για την 3η θέση.

Οι Μασσαλοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Στο 16΄, η μπάλα στρώθηκε στον Βιτίνια που δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την μπάλα, με τον Κοντογκμπιά να σουτάρει άστοχα στη συνέχεια.

Η Ένωση προσπάθησε να εξισορροπήσει την κατάσταση, ωστόσο από μία στημένη φάση ήρθε το γκολ για τους Γάλλους. Σκόρερ ο Εμπεμπά, που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη μετά το κόρνερ του Κλος και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα στο 25’.

Η εξέλιξη αυτή ώθησε τους γηπεδούχους να ανεβάσουν τις γραμμές τους, με τον Λόπεθ να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μουκουντί στο 30’ και τον Σιμάνσκι να στέλνει άουτ την μπάλα δευτερόλεπτα αργότερα, επίσης με κεφαλιά.

Στο 33ο λεπτό ο Αθανασιάδης στέρησε το δεύτερο γκολ στον Εμπεμπά, σε νέα κεφαλιά του μετά από κόρνερ, ενώ το δυνατό σουτ του Κοντογκμπιά έξω από την περιοχή στο 41’ ήταν άστοχο.

Η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει άλλες δύο φορές πριν την ανάπαυλα, με το σουτ του Γκατσίνοβιτς (44’) και την κεφαλιά του Βίντα (45+1’) να περνούν άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με στόχο να βρουν τη γρήγορη ισοφάριση αλλά είδαν τον Λόπεθ να σταματά την κεφαλιά του Γκαρσία στο 51ο λεπτό. Στο 55’, ο Ισπανός αποσόβησε εκ νέου τον κίνδυνο σε συρτό σουτ του Γκατσίνοβιτς, με τους Μασσαλούς να απαντούν στο 62’, όταν ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κοντινή προβολή του Βιτίνια.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και μάλιστα στο 80’ άγγιξαν το 0-2, με τον Πορτογάλο να έχει σουτ στο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ ανέβασε εκ νέου την πίεση κερδίζοντας αλλεπάλληλα κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Τσούμπερ στο 89’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Λόπεθ – όπως συνέβη και στο σουτ του Αραούχο στο 90+1’.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε μια αντεπίθεση που είχε ως αποτέλεσμα την πάσα… πάρε-βάλε του Βερετού στον Σαρ, που προ κενής εστίας έκανε το 0-2 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απουσίασε η πολύ δύσκολη φάση για τον Σουηδό διαιτητή Νίμπεργκ.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (81′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (63’ Αραούχο), Άμραμπατ (76’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63 Τσούμπερ), Μάνταλος, Γκαρσία (63’ Πόνσε)

Στον πάγκο: Γκίνης, Θεοχάρης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Πισάρο

Μαρσέιγ (Τζ. Γκατούζο): Λόπεθ, Κλος (90+5’ Ναντίρ), Εμπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Κοντογκμπιά, Βερετού (90+6’ Γκιζότ), Εντιαγέ (86’ Μουρίγιο), Αρίτ (90+5’ Σογκλό), Βιτίνια, Κορέα (59’ Σαρ)