Μπάνκι: «Να κάνουμε στον επαναληπτικό κάτι ξεχωριστό»

Ο Λούκα Μπάνκι απέδωσε στις λεπτομέρειες την ήττα της ΑΕΚ στη Γερμανία. Ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» αναγνώρισε τα λάθη των παικτών του αλλά εμμέσως πλην σαφέστατα… έδειξε και τη διαιτησία.

Πάντως, όπως τόνισε, στον επαναληπτικό «να κάνουμε κάτι παραπάνω, κάτι ξεχωριστό, γιατί μόνο έτσι θα κερδίσουμε».

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Πρέπει να συγχαρούμε και τις δύο ομάδες. Έπαιξαν ένα παιχνίδι υψηλής έντασης, που δεν ήταν εύκολο, βάσει της σημασίας του αγώνα. Είχαμε πρόβλημα στα πρώτα λεπτά και χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια.

Δεν ήταν εύκολο να διαχειριστείς τα συναισθήματα και την πίεση ενός τόσο σημαντικού αγώνα και είδατε πόσο δυσκολευτήκαμε στην αρχή χάνοντας εύκολα καλάθια. Στη συνέχεια βρήκαμε ρυθμό και καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε και τον τραυματισμό του Ματσιούλις.

Όταν παίζεις σε ένα τέτοιο επίπεδο, οι λεπτομέρειες μπορούν να κρίνουν το ματς. Για κάποια πράγματα μετανιώνουμε και πρέπει να τα διορθώσουμε εν όψει της ρεβάνς. Ξέρουμε καλά ποιον έχουμε απέναντί μας.

Η Μπάμπεργκ παίζει εξαιρετικά τελευταία, δεν έχει χάσει στα τελευταία 12-13 ματς. Πρέπει η προσέγγισή μας στο επόμενο ματς να είναι τέτοια ώστε να κάνουμε κάτι παραπάνω, κάτι ξεχωριστό, γιατί μόνο έτσι θα κερδίσουμε.

Πρέπει να κάνουμε reset, να μη μιλάμε και να μη σχολιάζουμε για τους διαιτητές. Χάσαμε ενέργεια εξ αιτίας αυτού. Όλοι είδαν τι έγινε στο παρκέ, μπορείς να συμφωνήσεις ή όχι.

Το παιχνίδι τελείωσε. Το μόνο που μπορούμε να ελέγξουμε είναι το παιχνίδι μας. Ας προετοιμαστούμε, έχουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο, αλλά θέλουμε να αποδείξουμε πως θα παλέψουμε ως το τέλος».

Περέγκο: «Έχουμε 40′ στην Αθήνα να διεκδικήσουμε την πρόκριση»

Στο… χέρι της ΑΕΚ παραμένει η πρόκριση (video)