Μπουντεσλίγκα: Δείχνει τα δόντια της η Στουτγκάρδη

Η νεοφώτιστη Ντάρμστατ πήγε να κάνει δύσκολη τη ζωή της… Στουτγκάρδης στην “MHPArena”, όμως οι Σουηβοί είναι φέτος ομάδα «άλλης» ταχύτητας και με την τρίτη σερί νίκη τους (και τέταρτη συνολικά) αυτή τη φορά με 3-1, πάτησαν -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της Bundesliga και δείχνουν ικανοί για «μεγάλα» πράγματα.

Ηγέτης της Στουτγκάρδης ήταν για άλλο ένα ματς, ο εντυπωσιακός φέτος Σερχού Γκιρασί. Ο διεθνής επιθετικός από τη Γουινέα ήταν εκείνος που «καθάρισε» το τρίποντο της νίκης για τους γηπεδούχους με τα δύο γκολ που σημείωσε στο 32′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Έφτασε έτσι τα 10 γκολ (!) σε 5 αγώνες της εφετινής Bundesliga κι οδηγεί σταθερά την ομάδα του στην καλύτερή της εκκίνηση τα τελευταία 20 χρόνια.

Η Ντάρμστατ προηγήθηκε στο 17′ με το αυτογκόλ του Ζαγκαντού, όμως η Στουτγκάρδη έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα με το τέρμα του Μιγιό στο 22′, προτού πιάσει… δουλειά κι ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ο Γκιρασί στο 32′ και στο 90’+3′.

Η Σουτγκάρδη βρήκε ακόμη μία φορά δίχτυα με τον Φούλριχ στο 63′, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR.