Μυθικός Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις έσπασε όλα τα κοντέρ και έγραψε ιστορία στην Ευρωλίγκα

Πέτυχε 50 πόντους στη νίκη της Φενέρ από της Άλμπα 103-68

Με μυθική εμφάνιση από τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις που πέτυχε 50άρα και έσπασε το ρεκόρ πόντων σε ματς της Ευρωλίγκας, η Φενέρ συνέτριψε με 103-68 την Άλμπα Βερολίνου στην Κωνσταντινούπολη!

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τη Φενέρμπαχτσε. Με τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος και να πετυχαίνει 18 πόντους στην πρώτη περίοδο (!), οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και τις παρυφές των 20 πόντων, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +16 και το 34-18.

Με τον Τζόναθαν Μότλεϊ να παίρνει τα ηνία από τον Αμερικανό φόργουορντ και να πετυχαίνει 8 πόντους στο πρώτο 4λεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε το +20 (44-24), φτάνοντας λίγο νωρίτερα μέχρι και το +21 για το 49-28 στο 16′. Κάπου εκεί, τα λάθη, αλλά και η χαλάρωση που επήλθε στους γηπεδούχους, επέτρεψαν στην Άλμπα Βερολίνου να τρέξει ένα γρήγορο σερί 12-0, ροκανίζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 9, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -12 και το 52-40.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Με το δίδυμο των Ντέιβις και Μότλεϊ να συνεχίζουν «καυτοί» και τον Καλάθη να μοιράζει τις ασίστ σαν… στραγάλια, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στο +32, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +30 για το 83-53!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Τούρκους να διατηρούν με άνεση τη διαφορά στα επίπεδα των 30+ πόντων. Το μοναδικό ενδιαφέρον ήταν το αν θα σπάσει το ρεκόρ πόντων σε ένα ματς στην ιστορία της Ευρωλίγκας, με τον 29χρονο Αμερικανό να το σπάει στο φινάλε, φτάνοντας τους 50 πόντους και ξεπέρασε το ρεκόρ του Λάρκιν με 49 το 2019! Όσον για τη Φενέρ, το ροζ φύλλο αγώνα με το εντυπωσιακό 103-68!

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 52-40, 83-53, 103-68.