Ο Αλέξανδρος Γκίννης πήρε το αργυρό στο παγκόσμιο στο αλπικό σκι

Ο Αλέξανδρος Γκίννης έγραψε ιστορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του σκι αναδείχθηκε 2ος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκίννης έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον τελικό της Κυριακής. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Εκτός βάθρου, στην 4η θέση έμεινε ο Γαλλος χρυσός ολυμπιονίκης Κλεμπαντ Νοελ. Ο Γκίννης είχε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο μετά την πρώτη κατάβαση των αθλητών και την 12η επίδοση στην δεύτερη κατάβαση, αλλά συνολικά το άθροισμα τον ανέδειξε 2ο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγώνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας.

O Γκινής έκανε την διαδρομή του, στο Σουρσεβέλ της Γαλλίας, σε χρόνο 1:40.10, πίσω από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερεν (1:39.50) και μπροστά από τον Ιταλό Αλεξ Βινάτζερ (1:40.28).