Ο απίθανος Μίλτος Τεντόγλου πέταξε στα 8.52

Άφησε τον δεύτερο αθλητή μισό μέτρο πίσω και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Ο Μίλτος Τεντόγλου, δεν είναι απλά απίθανος αθλητής, είναι και φοβερός τύπος. Ένας πραγματικός περφόμερ που είναι ίσως από τους κορυφαίους αθλητές που έχει βγάλει η Ελλάδα. Έτσι αυτός ο απίθανος τύπος έκανε το Μόναχο να παραμιλάει. Με άλμα στα 8.52μ. κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έσπασε το ρεκόρ αγώνων και όπως δήλωσε ο ίδιος μετά τον αγώνα έχει βάλει στο στόχαστρο το χρυσό μετάλλιο στο επόμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2023, αλλά και να ξεπεράσει τα εννέα μέτρα σπάζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ.

Ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά, που για το αργυρό μετάλλιο η μάχη κινήθηκε στα άματα γύρω στα 8 μέτρα, ενώ ο Τεντόγλου ήταν μία κατηγορία μόνος του. Τα μετάλλια συμπλήρωσαν οι Φίτσαμ-Ντιουκς και Μόντλερ, μετά από τριπλή ισοβαθμία!

Μπορεί το πρώτο του άλμα να ήταν άκυρο, ωστόσο στο δεύτερο ο Έλληνας πατώντας οριακά τη βαλβίδα έκανε άλμα στα 8.23μ. ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση.

Βέβαια, το δεύτερο άλμα δεν καθησύχασε τον Έλληνα με αποτέλεσμα το τρίτο άλμα να είναι κατά δώδεκα εκατοστά καλύτερο (8.35), προσπερνώντας μάλιστα την καλύτερη φετινή του επίδοση.

Όμως και το 8.35μ. δεν ήταν αρκετό για τον Έλληνα αθλητή, ο οποίος στο τέταρτο άλμα έκανε ρεκόρ αγώνων «πετώντας» στα 8.52μ., κλειδώνοντας παράλληλα και το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Σημειώνεται πως ο Τεντόγλου έγινε έτσι ο 4ος αθλητής στην ιστορία του μήκους στην διοργάνωση που καταφέρνει να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, μετά τους Βίλεμ Λέχουμ (Γερμανία, 1934-38), ο Ιγκορ Τερ-Οβανεσιάν (ΕΣΣΔ, 1958-62) που είναι και ο μόνος με τρία χρυσά στο μήκος και Γκρεγκ Ράδερφορντ (Μ. Βρετανία, 2014-16).