Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε και τη Σεβίλλη 1-0

Τα πάντα στον 1ο όμιλο σχετικά με την πρόκριση στους «32» του Europa League ήταν δεδομένα πριν την έναρξη των αποψινών αναμετρήσεων (1η η Σεβίλλη, 2ος ο ΑΠΟΕΛ). Παρόλα αυτά, οι Κύπριοι έδειξαν ότι ήθελαν να κλείσουν με ακόμα πιο… θετικό πρόσημο την παρουσία τους στο γκρουπ, κάτι που απέδειξαν με το υπέρ τους 1-0 επί των Σεβιγιάνων.

Παρόλη την έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος από πλευράς ΑΠΟΕΛ, οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν αποφασισμένοι για ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη δυνατή Σεβίλλη.

Ίσως σε αυτό και να συνέβαλε το γεγονός ότι ήταν το πρώτο ματς του Λούκα Χατζηλούκα στον πάγκο της ομάδας τους (αντικατέστησε τον Τόμας Ντολ, χωρίς να έχει διευκρινιστεί ακόμα αν θα είναι μόνιμη ή προσωρινή λύση).

Παρουσιάστηκαν πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν, υποχρέωναν τους φιλοξενούμενους σε μακρινά σουτ, ενώ και ίδιοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.

Η καλύτερη στιγμή των «γαλαζοκίτρινων» στο πρώτο μέρος έλαβε χώρα στο 26’, όταν ο Μούσα Αλ-Τάαμαρι -μετά από ωραία ατομική ενέργεια- βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο, με τον τελευταίο να αποκρούει το σουτ του.

Ο τεχνικός της Σεβίλλης, Γιούλεν Λοπετέγκι, βλέποντας την ομάδα του να μην αποδίδει όπως επιθυμούσε, προχώρησε σε δύο γρήγορες αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (ο Όλιβερ Τόρες αντί του Τζοάν Τζόρνταν και ο Μοάνες Νταμπούρ αντί του Τσιτσαρίτο).

Κάτι που είχε άμεσα αποτελέσματα, αφού οι Σεβιγιάνοι κέρδισαν πέναλτι στο 56’. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Νταμπούρ, ο οποίος όμως είδε τον Βιντ Μπέλεκ να αποκρούει.

Τα χαμόγελα στους γηπεδούχους, μάλιστα, αυξήθηκαν ακόμα περισσότερο πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Βούγιαντιν Σάβιτς σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ούρος Μάτιτς.

Αν και η Σεβίλλη αύξησε την πίεσή της στη συνέχεια και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιόλογο και έτσι το αποτέλεσμα έμεινε ως είχε μέχρι τέλους.

Στο άλλο παιχνίδι, η Καραμπάκ των δέκα παικτών κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις την Ντουντελάνζ (1-1) και έτσι τερμάτισε εκείνη στην «τιμητική» 3η θέση.

Στο Αζερμπαϊτζάν, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς περισσότερο ευδιάθετοι. Είχαν τον έλεγχο της μπάλας, ωστόσο, απέναντί τους βρήκαν ένα καλά οργανωμένο σύνολο. Κάτι, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξουν σχεδόν μηδαμινές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους άλλαξαν αμέσως οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς ο Γκάρα Γκαράγιεφ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Καραμπάκ με παίκτη λιγότερο.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ χάρη στο έξοχο τελείωμα του Σαμπίρ Μπουγκρίν στο 63’. Κι όμως, η Καραμπάγκ εξαργύρωσε την πολύ καλή της εμφάνιση, αφού ο Μαγκαγιέ Γκεγιέ ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα σκορ, το οποίο έμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Τα αποτελέσματα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Europa League:

ΑΠΟΕΛ-Σεβίλλη 1-0