Ο Αστέρας έβαλε πλώρη για εξάδα 3-1 την Κηφισιά στην Καισαριανή

Απόλυτη κυριαρχία για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς

Ο Αστέρας έδειξε τα δόντια του και στην Καισαριανή, καθώς νίκησε 3-1 την Κηφισιά και πλησίασε στον πόντο την εξάδα, ανεβάζοντας τον πήχη των προσδοκιών του. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήταν ουσιαστική και εκμεταλλεύτηκε τις τελικές της σε αντίθεση με αυτή του Γιάννη Αναστασίου.

Μεγάλο ματς από τον Μάντζη με γκολ και ασίστ, ενώ δύο ασίστ είχε και ο Γκος, με τους Κρέσπι-Τζουκάνοβιτς να βρίσκουν δίχτυα επίσης για τους Αρκάδες. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι για τέταρτο σερί εκτός έδρας ματς παρέμειναν αήττητοι (3 νίκες, 1 ισοπαλία).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πλήρωσε την αστοχία της, αφού είχε αρκετές στιγμές -κυρίως από στατικές φάσεις- για να σκοράρει, ενώ αγνοεί τη νίκη από τη δεύτερη αγωνιστική και τον αγώνα με τον Ατρόμητο.

Στους 8 βαθμούς και αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία έμεινε η Κηφισιά, ενώ ο Αστέρας έφτασε τους 14 και βρίσκεται στο -1 από την εξάδα και στο -3 από την 5η θέση.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι σε σχέση με τους Αρκάδες. Ωστόσο, ο Αστέρας πήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν στο σκορ στο 13’ όταν ο Γκος εκτέλεσε το φάουλ άψογα, με τον Μάντζη με ωραία κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο είχαν πρόβλημα στο τελείωμα. Στο 19’ ο Αστέρας είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γκαρθία έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Κρέσπι πήγε να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής αλλά ο Μασούρας του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Ένα λεπτό αργότερα οι Αρκάδες έφτασαν μια ανάσα πριν το γκολ, με τον Γκαρθία να κάνει τη σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Τελικά το 0-2 έγινε στο 34ο λεπτό όταν ο Μάντζης τρύπησε την αντίπαλη άμυνα με φοβερή κάθετη, έβγαλε τον Κρέσπι απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο, με τον Ισπανό να εκτελεί με ωραίο πλασέ για να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι στο 45’ είχαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν με τον Βαφέα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Μποτία, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως είχε ξεκινήσει και το πρώτο, με την Κηφισιά να μπαίνει δυνατά και να έχει μεγάλη φάση με τον Οζέγκοβιτς για να μειώσει στο 47ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα έπρεπε να βγει η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μποτία, όταν τράβηξε τον Μάντζη που πήγε να φύγει στην κόντρα αλλά ο διαιτητής δεν τον «τιμώρησε».

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό, οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να παίξουν ανοιχτά και αυτό έβγαινε στο γήπεδο. Με την Κηφισιά να είναι αναγκασμένη να επιτεθεί για να βρει το γκολ της μείωσης και ο Αστέρας να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ του σκορ, ενώ ψαχνόταν και στην κόντρα για το τρίτο. Ο Μασούρας είχε τη στιγμή του στο 66’ για να σκοράρει, αλλά δεν το κατάφερε και λίγο μετά οι Αρκάδες έγραψαν το 0-3. Ο Γκος σέρβιρε άλλο ένα γκολ, αυτή τη φορά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Τζουκάνοβιτς να κάνει τρομερό τελείωμα στην κίνηση και να σκοράρει.

Στη συνέχεια το τέμπο έπεσε, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τελικά δίχτυα στο 88ο λεπτό, όταν ο Μπιφουμά έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα για να νικήσει τον Παπαδόπουλο και να διαμορφώσει το 1-3, σκορ το οποίο παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Ο Τσακαλίδης, έπρεπε στο 52ο λεπτό να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μποτία.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (83′ Παρράς), Λάντρ, Μποτία (71′ Ιλίεφ), Μασούρας, Βαφέας, Ιπαλίμπο, Οζέγκοβιτς, Πρίτσας (84′ Μπιφουμά), Αντερέγκεν (71′ Ματέους Σάντος), Τετέι.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία (87′ Άλβαρες), Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Χουχούμης, Αλάγκμπε, Γκος (77′ Σουρλής), Καλτσάς (64′ Σίτο), Μουνάφο (86′ Ντιάρα), Ρεγκίς (77′ Ζουγλής), Μάντζης.