Ο Ολυμπιακός Β΄ φρέναρε 0-0 την Καλαμάτα

Τα Χανιά επέστρεψαν στην κορυφή 2-0 το Αιγάλεω

Κράτησε στο μηδέν την Καλαμάτα και σε απόσταση από την κορυφή ο Ολυμπιακός Β΄. Οι δύο ομάδες έμειναν… άσφαιρες στου Ρέντη (0-0) στο ματς που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο της Super League 2, με τη Μαύρη Θύελλα να βρίσκεται πλέον στο -6 από την κορυφή.

Κακό παιχνίδι συνολικά από άποψη θεάματος, αφού οι δύο ομάδες ήταν καλά οργανωμένες στα μετόπισθεν και δυσκολεύονταν να βρουν πολλές τελικές. Ο Ελ Αραμπί ήταν καλά κλεισμένος και δεν μπορούσε να βρει χώρους για να απειλήσει, όπως το ίδιο συνέβη και από την άλλη μεριά με τον Μπαράλες.

Με τις δύο ομάδες συνολικά να έχουν τελικές μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και το 0-0 να παραμένει φυσιολογικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Τη νίκη επί του Αιγάλεω πανηγύρισαν τα Χανιά με σκορ 2-0 και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Διαγόρας σώθηκε στο 98′ και πήρε την ισοπαλία (1-1) με την Παναχαϊκή.

Τα Χανιά με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος επικράτησαν 2-0 του Αιγάλεω εντός έδρας για την 9η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2.

Κάπως έτσι η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας του Νοτίου ομίλου της Super League 2 με 22 βαθμούς, ενώ η Athens Kallithea είναι στη 2η θέση με 20.

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίκολιτς (84′ Κατσούρρι), Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος, Ντίας (84′ Μπουρσέλης), Ελευθεριάδης (63′ Μιούλερ), Κόλα (63′ Μάνος), Μάναλης (71′ Μάναλης).

Αιγάλεω (Τζουγκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Βάρκας, Ζιούλης, Θεολόγου (33’ Νταβιώτης), Ευαγγέλου, Μπλάκσον (46′ Παυλάκης), Ναζίμ (63′ Μπάμπης), Κωνσταντακόπουλος, Κολλάς (79′ Σταμένκοβιτς), Καμαρά (79′ Γκάμπριτς) , Τάμπας.

Ο Διαγόρας με γκολ του Μανιά στις καθυστερήσεις έφυγε με τον βαθμό από την έδρα της Παναχαϊκής.

Οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν στο 98ο λεπτό (συνολικά κρατήθηκαν 14 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του σοβαρού τραυματισμού του τερματοφύλακα του Διαγόρα Σηφάκη).

Το παιχνίδι στις καθυστερήσεις έγινε ροντέο, με τους Πατρινούς να χάνουν δύο κλασικές ευκαιρίες για να «τελειώσουν» το ματς, για να τιμωρηθούν στη συνέχεια από τον Μανιά.

Μάλιστα, ο «γηραιός» έχασε και μεγάλη ευκαιρία στο 103’ να κάνει το «διπλό» στην Πάτρα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 66ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αποστολόπουλου, σε μία φάση όπου ο Σηφάκης τραυματίστηκε σοβαρά και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Πάτρας.

Τελευταίος χαμογέλασε ο Διαγόρας, ο οποίος ισοφάρισε στο 98, φέρνοντας την πρώτη του ισοπαλία για φέτος.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (42′ Ντε Ολιβέιρα), Μπάρετ, Λιοφάγος, Καραγιάννης, Νάστος, Γρηγορόπουλος (74′ Τόσκα), Ν. Μασούρας (90′ Μαρτίνεζ), Αποστολόπουλος (74′ Κυρσανίδης), Χριστόπουλος (90′ Ιατρούδης), Πατρινός.

Διαγόρας (Γράφας): Σηφάκης (60′ λ.τ Αυγερινός), Τσάβος (78′ Αρίας), Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκνιάτοβιτς (84′ Λούκιτς), Α. Μασούρας (46′ Μουντές), Τσιαντούλας, Πάρντο, Αντεσίνα (84′ Ταχματζίδης), Λεσάι, Μανιάς.