Ο Φωτιάς έβαλε φωτιά στο Χαριλάου και ο Άρης πήρε αέρα δυο γκολ απ’ τον ΟΦΗ 3-1

Έβαλε… φωτιά στο Χαριλάου ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς, δίνοντας δυο πέναλτι στον Άρη, τα οποία αμφισβήτησε ο ΟΦΗ στην ήττα του 3-1 από την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Ο Άρης έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων είναι ξεκάθαρα το φαβορί για την πρόκριση. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο επιθετικοί, εν αντιθέσει με τους Κρητικούς που έμοιαζαν να συμβιβάζονται με οποιοδήποτε αποτέλεσμα άφηνε ανοιχτό το ενδεχόμενο πρόκρισης ενόψει επαναληπτικού.

Η λύση για τον Άρη ήλθε στο 16ο λεπτό από τη βούλα του πέναλτι και χάρη στην παρέμβαση του VAR Διαμαντόπουλου: πιο συγκεκριμένα, ο Σάσα έκοψε στα δυο την άμυνα του ΟΦΗ με μια πανέξυπνη πάσα-τακουνάκι, ο Σούντγκρεν έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα και ο Καμαρά βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Ο Διαμαντόπουλος έστειλε τον Φωτιά σε onfield review, και ο διαιτητής της αναμέτρησης πείστηκε για παράβαση, κρίνοντας επαρκές για καταλογισμό πέναλτι το τράβηγμα του Βούρου στο σορτσάκι του Καμαρά. Ο Γκάμα έκανε το 1-0, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από 38 ημέρες!

Ο Άρης συνέχισε να απειλεί σποραδικά και χωρίς σοβαρές και αξιοσημείωτες τελικές, φτάνοντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου σε ένα ακόμη υπέρ του πέναλτι. Χρειάστηκε και πάλι η παρέμβαση του VAR Διαμαντόπουλου, αφού ο Φωτιάς δεν διαπίστωσε αντικανονικό μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ντιαγέ σε πρώτο χρόνο, παρά μόνο όταν το είδε σε επανάληψη. Την εκτέλεση ανέλαβε αυτήν τη φορά ο Καμαρά, γράφοντας το 2-0 και πετυχαίνοντας και αυτός το πρώτο του τέρμα μετά από τις 24 Οκτωβρίου, εκεί όπου είχαν βρει δίχτυα με τον Γκάμα κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Γαγιέγος αποχώρησε τραυματίας στο 34′, αφήνοντας ένα σημαντικό κενό για τους Κρητικούς και με τον Μεγιάδο να παίρνει τη θέση του στο γήπεδο. Με το 2-0 στην πλάτη, ο Νιόπλιας έκανε κι άλλη αλλαγή στο ημίχρονο, ρίχνοντας τον Τσιλιανίδη στο ματς αντί του νωχελικού Καμάου.

Με τον Άρη να αφήνει το πόδι από το γκάζι, ο ΟΦΗ βρήκε την ευκαιρία να λαβώσει τους γηπεδούχους, με τον Τοράλ να περνά τη μπάλα στον Καστάνιος κι εκείνον να πλασάρει εύστοχα ανάμεσα στα στόπερ του Άρη και απέναντι από τον Ντένις για το 2-1 στο 56′. Ο Νιόπλιας φρέσκαρε το κέντρο με Ναμπί αντί του Τοράλ, αλλά είδε τον Άρη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. (αυτογκόλ του Διαμαντή από προσπάθεια του Καμαρά). Ωστόσο, χρειάστηκε και πάλι ο Διαμαντόπουλος, αυτή τη φορά… εις βάρος των «κιτρινόμαυρων», που καταλόγισε από το VAR σε θέση οφσάιντ τον Ντιαγέ.

Από το… πουθενά, ωστόσο, στο 94ο λεπτό, ο Φωτιάς έκανε το άουτ του βοηθού, κόρνερ, και ο Άρης βρήκε μια φάση από την οποία προήλθε το 3-1, μια γκολάρα με σουτ-φωτοβολίδα από τον Ιτούρμπε. Οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα τόσο στην αρχική απόφαση για κόρνερ, όσο φυσικά και μετά την επίτευξη του γκολ, όμως σύμφωνα με το πρωτόκολλο του VAR ούτε ένα απλό κόρνερ θα μπορούσε να ελεγχθεί, ούτε μια φάση προγενέστερη, δεδομένου ότι το κόρνερ εκτελέστηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (69′ Λούμορ), Σάσα (86′ Μάνος), Τζέγκο, Ντιαγέ (69′ Ματίγια), Γκάμα (84′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (46′ Μαντσίνι), Καμαρά

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γαγιέγος (32′ Μεγιάδο), Τοράλ (64′ Ναμπί), Ντε Γκούζμαν, Καμάου (46′ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (83′ Γιαννούλης), Καστάνιος (83′ Γιάννου)