Ο Ηρακλής 10-9 στα πέναλτι πέρασε τον Εθνικό στο κύπελλο

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει την πρόκριση έπειτα από 120΄ λεπτά παιχνιδιού και 19 πέναλτι. Ο 29χρονος τερματοφύλακας Παναγιώτης Βοσνιάδης ήταν ο ήρωας των νικητών, καθώς νίκησε τον Ντιέγκο Ρομάνο και χάρισε την πρόκριση στη φάση των ομίλων του κυπέλλου στον Ηρακλή, καθώς στο επόμενο ο Περόνε ευστόχησε κι έκανε το 9-10.

Ο προπονητής Αλέκος Βοσνιάδης ζητούσε από το γιο του να αποκρούσει ένα πέναλτι για να… καθαρίσει την πρόκριση κι έστω και… αργά τα κατάφερε.

Μάλιστα, ο τεχνικός του Ηρακλή ρωτήθηκε για την συμβολή του γιου του, απαντώντας πως:

“Η δουλειά του είναι αυτή, σήμερα για πρώτη φορά χτύπησε και πέναλτι, τα ζήσαμε όλα! Αυτές τις ομορφιές έχει το ποδόσφαιρο, υπάρχουν συναισθήματα θετικά και αρνητικά μέσα στο άθλημα”.

Ο Γηραιός χρειάστηκε ένα γκολ του Ρόβα στο 119′ για να οδηγηθεί στα πέναλτι, καθώς αν και ο Εθνικός είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 38′ λόγω αποβολής του Παυλάκη, προηγήθηκε στην παράταση με γκολ του Μάναλη στο 95′.

Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κόλινς (46’ Μάναλης), Σκεντεράι, Κωνσταντίνου (111′ Λεβέντης), Πολίτης (66’ Μακρυγιάννης), Τσιλιγκίρης (79’ Ρομάνο), Παυλάκης

Ηρακλής: Βοσνιάδης, Κανακούδης, Κουτρουμάνος, Κουκόλης (95′ Παπαδόπουλος), Ζαμπάρης, Μουμίν, Μενδρινός, Τάι (46’ Κλέιτον), Πασάς (74’ Ρόβας), Ντούνης, Περόνε

Κατά τ’ άλλα ξεχώρισαν οι προκρίσεις του ΟΦ Ιεράπετρας επί της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας με γκολ του Μαρτάκη στο 5′ (1-0) και το 7-3 του ΑΟΧ Κισσαμικού επί της Ερμιονίδας, ενώ η Θύελλα Καμαρίου είχε αποκλείσει από το πρωί της ίδιας ημέρας τη Σπάρτη, στη μεγαλύτερη έκπληξη της τρίτης φάσης.

Προκρίσεις πανηγύρισαν επίσης ο Εργοτέλης, ο Απόλλων Λάρισας, ο Κισσαμικός και ο Αήττητος  Σπατών.