Ο Λούμορ στο 95΄ χάρισε στην Κηφισιά τον βαθμό κόντρα στη Λαμία 1-1

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ακούνια στο 84΄

Η Κηφισιά πήρε την μπουκιά από το… στόμα της Λαμίας, καθώς με ένα απίθανο γκολ του Λούμορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1 αυτό του Ακούνια που είχε σημειωθεί στο 84΄ για την 6η αγωνιστική της Super League.

Απόλυτη… μοιρασιά στο ματς, καθώς οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ένα δοκάρι και ένα γκολ. Στην 9η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Λαμία που έφερε την τρίτη της φετινή ισοπαλία, την στιγμή που η Κηφισιά έμεινε στους πέντε βαθμούς και την ενδέκατη θέση.
Η Λαμία βγήκε μπροστά στα πρώτα λεπτά αναζητώντας το γρήγορο γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Τόσιτς, εκείνος μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε εύκολα.
Το παιχνίδι μετατράπηκε σε… μονοπώλιο κατοχής της μπάλας, αφού η ομάδα του Βόκολου με πρώτο «βιολί» τον Καρλίτος είχε την κατοχή προσπαθώντας να δημιουργήσει συνθήκες στην περιοχή των γηπεδούχων.
Στο 18’ η Λαμία, έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Φάουλ εκτός περιοχής με τον Τόσιτς να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Σιμόν σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Τα λεπτά κυλούσαν και η Κηφισιά προσπαθούσε να πάρει μέτρα στο γήπεδο ωστόσο η άμυνα της Λαμίας ήταν καλά οχυρωμένη.
Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου απείλησε για πρώτη φορά στο 24’ όταν ο Μπιφουμά βγήκε στον κενό χώρο, πάτησε περιοχή και σούταρε πάνω στο Κοσέλεφ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, με τον Ίλιεφ στο 33’ να κουβαλά την μπάλα εκτός περιοχής και να σουτάρει εκτός εστίας.
Η Λαμία «απάντησε» στις απειλές των γηπεδούχων, όταν στο 38’ ο Καρλίτος βρήκε με υπέροχο τρόπο τον Σλίβκα στα δεξιά της περιοχής, αυτός γύρισε παράλληλα στον Λόνγκο όμως ο φορ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να σπρώξει με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.
Καλύτερη η εκκίνηση της Κηφισιάς στο δεύτερο μέρος, η οποία προσπάθησε να επωφεληθεί στο 49′ από το καλό γύρισμα του Βαφέα στην περιοχή, με τον Οζέγκοβιτς να μην καταφέρνει να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει πλάγιο, ενώ στο 56΄ η Κηφισιά ισοφάρισε τα δοκάρια με τον Μασούρα.
Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις με τον Γιάννη Αναστασίου να περνά στο ματς τον Τετέι. Ο νεαρός επιθετικός απείλησε με το που μπήκε στο ματς, όταν από κάθετη του Ίλιεφ βρέθηκε εκτός περιοχής και σούταρε άουτ.
Η Κηφισιά εξακολούθησε να έχει το… μονοπώλιο και στο 77′ απείλησε την εστία του Κοσέλεφ με ατομική ενέργεια, με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά.
Ο Βόκολος έκανε και εκείνος τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις βάζοντας στο ματς, Τσιλούλη και Ακούνια σε μια κίνηση που όπως αποδείχθηκε άλλαξε το ματς. Στο 84′ ο Τσιλούλης έκανε από αριστερά την σέντρα, ο Λόνγκο πήρε την κεφαλιά και ο Ακούνια με τρομερό σουτ, εκτέλεσε τον Αναγνωστόπουλο για το 0-1!

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Κηφισιά θα φύγει με τους τρεις πόντους, η μπάλα έφτασε στον Λούμορ που με μια οβίδα με το αριστερό πόδι, εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Κοσέλεφ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1!

Σε ένα ματς μοιρασμένο από ευκαιρίες, δοκάρια και γκολ ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης έφερε στα ίσα και τα παράπονα. Ο Έλληνας ρέφερι, ανάγκασε αρχικά τους παίκτες της Λαμίας να διαμαρτυρηθούν για πέναλτι στο 78′, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ζήτησαν να καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών σε πτώση του Οζέγκοβιτς στην περιοχή λίγο πριν την ισοφάριση.
Kηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λούμορ, Τσάπαν, Βαφέας, Παπασάββας (88′ Κωνσταντακόπουλος), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (65′ Τετέι), Μπιφουμά (78′ Αντερέγκεν), Μπαρμπόσα, Οζέγκοβιτς.
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Koσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος (76′ λ.τρ. Πάβλοβετς), Σίντκλεϊ, Σαντάνα (70′ Στάνκο), Νούνιες (82′ Ακούνια), Σλίβκα, Τόσιτς (69′ Μούλα), Καρλίτος (69′ Τσιλούλης), Λόνγκο